Zika virüsü hızla yayılıyor Reviewed by Momizat on . Güney Amerika’da hızla yayılan ve kusurlu doğumlara sebep olan Zika virüsü Avrupa’da bir vatandaşa da bulaştı. Virüsün en çok rastlandığı ülke olan Brezilya’da, Güney Amerika’da hızla yayılan ve kusurlu doğumlara sebep olan Zika virüsü Avrupa’da bir vatandaşa da bulaştı. Virüsün en çok rastlandığı ülke olan Brezilya’da, Rating: 0
You Are Here: Home » YAŞAM » SAĞLIK » Zika virüsü hızla yayılıyor

Zika virüsü hızla yayılıyor

Zika virüsü hızla yayılıyor

Güney Amerika’da hızla yayılan ve kusurlu doğumlara sebep olan Zika virüsü Avrupa’da bir vatandaşa da bulaştı.

Virüsün en çok rastlandığı ülke olan Brezilya’da, Ekim ayından itibaren 3500 bebeğe nöro-gelişimsel bozukluk olan mikrosefali teşhisi koyuldu. Amerika kıtasından sonra Danimarka’lı bir kişide de Zika virüsü tespit edildi. Kişinin son dönemde Kuzey ve Güney Amerika’ya seyahat ettiği öğrenildi.

Virüs, sivrisineklerden bulaşıyor ve yeni doğan bebeklerde beyin hasarlarına yol açıyor. Tedavisi veya aşısı bulunmayan hastalığın ateş, gözlerde kızarma, kusma, baş, kas ve eklem ağrıları gibi belirtileri var.

Dünya Sağlık Örgütü, salgının bulunduğu ülkelere seyahat edecek kadınları yolculuk öncesi ve sonrası doktor kontrolünden geçmeleri konusunda uyardı. Güney Amerika ülkeleri ise vatandaşlarına hamile kalmamaları tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: BBC Türkçe, Aljazeera Türk

About The Author

Number of Entries : 14

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top