Yunanistan’da siyasi kriz Reviewed by Momizat on . Yunanistan Parlamentosu'nda yapılan üçüncü ve son tur oylamada da Cumhurbaşkanı seçilemedi. Ülkede parlamento feshedilerek, erken seçime gidilecek. Seçime 2 par Yunanistan Parlamentosu'nda yapılan üçüncü ve son tur oylamada da Cumhurbaşkanı seçilemedi. Ülkede parlamento feshedilerek, erken seçime gidilecek. Seçime 2 par Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Yunanistan’da siyasi kriz

Yunanistan’da siyasi kriz

Yunanistan’da siyasi kriz

Yunanistan Parlamentosu’nda yapılan üçüncü ve son tur oylamada da Cumhurbaşkanı seçilemedi. Ülkede parlamento feshedilerek, erken seçime gidilecek.

Seçime 2 partili koalisyon hükümetinin desteğiyle tek aday olarak giren Avrupa Komisyonu eski üyesi Stavros Dimas, ikinci turda olduğu gibi 168 oy oranında kalarak Cumhurbaşkanı olabilmesi için gerekli 180 oy sayısına ulaşamadı. Yunanistan Anayasası’na göre, üç turda da cumhurbaşkanı seçilememesi nedeniyle meclis başkanının kararıyla parlamentonun 10 gün içerisinde feshedilmesi ve erken genel seçime gidilmesi gerekiyor. Başbakan Antonis Samaras, 25 Ocak’ta erken genel seçim yapılacağını açıkladı.

Bugüne kadar yapılan tüm anketlerde, ana muhalefetteki Sol Koalisyon’un (SYRİZA) seçimlerden birinci parti çıkacağı fakat buna rağmen tek başına iktidar olacak çoğunluğu sağlayamayacağı öngörülüyor.

Haber: Mehmet Nuri Aslankan

Kaynak: Reuters

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top