Yunanistan bilmecesi Reviewed by Momizat on . Yunanistan ve IMF arasında ki borç krizi dünya piyasalarını endişelendirmeye devam ediyor. Bu konuda çözüm arayışları çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Alexis Ç Yunanistan ve IMF arasında ki borç krizi dünya piyasalarını endişelendirmeye devam ediyor. Bu konuda çözüm arayışları çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Alexis Ç Rating: 0
You Are Here: Home » EKONOMİ » Yunanistan bilmecesi

Yunanistan bilmecesi

Yunanistan bilmecesi

Yunanistan ve IMF arasında ki borç krizi dünya piyasalarını endişelendirmeye devam ediyor.

Bu konuda çözüm arayışları çerçevesinde Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, birçok görüşmelerde bulunuyor. Çarşamba günü Avrupa Komisyonu ile görüşen Çipras, borcun ertelenmesini talep etmişti. Başkan Junker ile görüşen Başbakan, görüşmelerin oldukça yapıcı ve anlaşılmaya uygun olduğunu belirtmişti. Fakat Avrupa Birliği Komisyonu Ekonomi İşleri Sorumlusu Pierre Moscovici, görüşmelerin olumlu olduğunu söylese de daha kat edilmesi gereken çok yol olduğu konusunda uyarmıştı.

Perşembe günü ise açıklanan borç şartlarını Yunan Bakan Dimitris Stratoulis kabul etmeyeceklerini açıkladı. Bu durum büyük bir şaşkınlık ve tedirginliğe yol açtı. Bunun üzerine açıklama yapan IMF Başkanı Christine Lagarde, “Yunanistan konusunda öncelikle Çarşamba günkü buluşma çok yapıcı geçti. Yunanistan hareketleri ile anlaşma konusunda açık bir kapı bıraktı.” dedi. Almanya Şansölyesi Merkel ise yaptığı açıklamada henüz yorum yapmanın zor olduğunu bekleyeceklerini belirtti ve görüşmelerin henüz anlaşmadan çok uzak olduğunu ekledi.

Yunanistan ise IMF`ye bu hafta ödemesi gereken borcu ertelediğini açıklayarak, anlaşmak istediklerini tekrarladı. Alexis Çipras yaptığı konuşmada; “ Bizlerden beklenen absürt istekleri kabul etmeyeceğiz.  Yunan halkını ve orta gelirli insanları da düşünerek hareket etmeliyiz. Çözüme ihtiyacımız var, beş yıl geçti artık hem Avrupa`nın hem de Yunanistan bir çözüm istiyor. Bir çözüm olarak Euro’dan ayrılmak düşünülebilir. Böyle bir durumda biz kendi sorunumuzu kendimiz yürütürüz. Bizim için bir zaman kısıtlaması yoktur. Bizim için önemli olan tek şey Yunan halkına sağlanacak olan adalettir. Yine de iyimser bir şekilde daha gerçekçi şartları olan bir anlaşmanın uzak olmadığını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ve Avrupa Birliği arasındaki anlaşmazlık piyasaları tedirgin ederken, Avro bölgesi üzerinde de endişeye ve düzensizliğe sebep oluyor.

Haber: Mert Matsumoto

 Kaynak: Reuters

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top