Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri başladı Reviewed by Momizat on . Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde düzenlenen Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri'nin ilki Prof. Dr. Ferhat Kentel'in katılımıyla gerçekleşti. Marmara Ü Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde düzenlenen Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri'nin ilki Prof. Dr. Ferhat Kentel'in katılımıyla gerçekleşti. Marmara Ü Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri başladı

Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri başladı

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde düzenlenen Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri’nin ilki Prof. Dr. Ferhat Kentel’in katılımıyla gerçekleşti.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele’in organize ettiği Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri’nin ilk oturumu, İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Kentel’in katılımıyla gerçekleşti. Modernite ve bireyin modern toplumda kendini konumlandırışı üzerine konuşan Kentel, büyük sorgulamalar içeren bir dönemde yaşadığımızı ifade etti. Modern toplumun ise bir risk toplumuna dönüştüğünü söyleyen Kentel, “Kendi tarzımıza uymayanı her zaman için risk olarak algılıyoruz ve onu bu dünyadan defetmek istiyoruz. Bu durum risk toplumunun getirdiği bir sonuçtur.” dedi.

Fransız düşünür Michel De Certeau’nun gündelik hayat teorisi ve stratejiler-taktikler kavramları üzerinden konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Kentel, kentin, dilin, ordunun, milliyetçiliğin ve benzeri bir çok somut ve soyut kavramın birer strateji olduğunu ve bu stratejilerin içerisinde bireyin yürümek, yemek, içmek, konuşmak gibi gündelik hayatın kendisini oluşturan taktikleriyle var olduğunu söyledi. Bütün hayatın modernliğin diliyle gerçekleşmeye başladığı belirten Kentel, gündelik hayatın zenginliğinin içerisinden yeni sosyal hareketlerin, alternatiflerin üremesinin de mümkün olduğunu vurguladı. Sosyoloji açısından bakıldığında, onun modern toplumun bir tür dili olduğunu ifade eden Kentel, “Sosyolojiyi bir strateji olarak düşünürsek; hayat içerisindeki her bireyin yaşamış olduğu tecrübe ve pratikler sosyolojiden daha az kıymetli değildir. Yeni kuşaktan genç bir insanın yaşamış olduğu pratikleri benim anlamam mümkün olmayabilir, ancak benim sahip olduğum tecrübe ve pratik onunkinden daha önemli değildir.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ferhat Kentel, konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayarak oturumu sonlandırdı.

Haber: Ayşegül Yücekök

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top