“Yapımcının sermayesi hikayedir” Reviewed by Momizat on . 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen "Köprüde Buluşmalar" etkinliğinde yapılan panel, İsrail Film Fonu yöneticisi Katriel Schory'nin sunumuyla Akba 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen "Köprüde Buluşmalar" etkinliğinde yapılan panel, İsrail Film Fonu yöneticisi Katriel Schory'nin sunumuyla Akba Rating: 0
You Are Here: Home » KÜLTÜR-SANAT » “Yapımcının sermayesi hikayedir”

“Yapımcının sermayesi hikayedir”

34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” etkinliğinde yapılan panel, İsrail Film Fonu yöneticisi Katriel Schory’nin sunumuyla Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi.

“Film Yapım Süresinde Yaşanan Zorluklar” adlı panele kendini tanıtarak başlayan Katriel Schory, ilk olarak “Yapımcı nedir?” sorusu üzerine konuştu. Schory, bu konuda çeşitli tanımlamaların olduğunu fakat çok somut ve net cevapların olmadığını belirtti. Yapımcının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlatan Schory “Bir yapımcının sermayesi hikayesidir. Yapımcı bir avcıdır, hikayeleri ise avlardır.” ifadelerini kullandı.

“Çizgiyi çizdiğimiz yer önemli”

Yapımcılıkta tutarlı ve dürüst olmanın önemine değinen Schory, her sanat dalı gibi manipülasyona açık olan sinemada, profesyonel dürüstlükle bir çizgiyi belirlemeyi vurgularken, “Çizgiyi nereye çizeceğiz?” sorusuna cevap aranması gerektiğini söyledi.

Film yapım süresinde risk almanın önemine de dikkat çeken Schory, proje kapsamında alınan kararların arkasında durmak gerektiğini ve sonuç olumsuz olsa da bir yapımcının projelerine kendini adamasının kritik bir değere sahip olduğunun altını çizdi.

Ruh yaratmak prodüktör ve yönetmenin işi

Devam eden süreçte iki önemli lider olduğunu dile getiren Schory, “Filmde ruh yaratmak prodüktör ve yönetmenin işidir.” sözleriyle bu liderlerin insanlara yön veren kişiliklere sahip olmasının, kamera önü ve arkasıyla gerçekleşen diyalogların sağlamlaşmasında etkili olduğunu aktardı.

Zaman, para ve yetenek

Yapım aşaması içerisinde zaman, para ve yetenek yönetiminin önemine vurgu yapan Schory, “Prodüktörün en önemli sınavı yetenek yönetimidir. Eğer yetenek yönetimi başarılı bir biçimde gerçekleşebilirse iş büyük ölçüde halledilmiş demektir.” ifadelerini kullandı.

Sinema alanında çeşitli tavsiyelerde bulunan Schory, “Projenizin reddedilmesi sizin kötü bir prodüktör olduğunuzu göstermez, bu projenin yeterince ilgi göstermeyeceğini gösterir.” diyerek bu alanda asla pes etmemek gerektiğini öğütledi. Ayrıca, günümüz dijital çağında daima güncel kalmanın da zorunlu olduğunu belirtti.

“Köprüde Buluşmalar” etkinliği kapsamında gerçekleştirilen program, katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

Haber    : Beyza Sarıbaş -  Büşra Şahin -  Ekrem Güney

Fotoğraf : Seren İzgin

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top