Türkiye Avrupa’da 10. sırada Reviewed by Momizat on . Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından açıklanan istatistik verilerine göre Türkiye 2014 yılında Avrupa sıralamasındaki yerini korudu. Türkiye Rüzgar Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından açıklanan istatistik verilerine göre Türkiye 2014 yılında Avrupa sıralamasındaki yerini korudu. Türkiye Rüzgar Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Türkiye Avrupa’da 10. sırada

Türkiye Avrupa’da 10. sırada

Türkiye Avrupa’da 10. sırada

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından açıklanan istatistik verilerine göre Türkiye 2014 yılında Avrupa sıralamasındaki yerini korudu.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi verilerinden yararlanarak yaptığı açıklamada Türkiye, Avrupa’da 10. olup 2014 yılındaki sırasını koruduğunu açıkladı. Açıklanan rapora göre Çin küresel rüzgar pazarının yüzde 30’unu oluştururken, Amerika ikinci ve Almanya üçüncü sırada yer aldı.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, Türkiye’de 840 MW’lık santralin hayata geçtiğini söyleyerek tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de rüzgar sektörünün hızla geliştiğini vurguladı. Petrol ve doğalgaz açısından zengin ülkelerin dahi rüzgar enerjisine yöneldiğini belirten Ataseven Avrupa’nın fosil yakıt kullanımının azaltarak rüzgar enerjisine yöneldiğini ifade etti.

GWEC Genel Sekreteri Steve Sawyer’ın yaptığı açıklamada ise Rüzgar enerjisinin sadece düşük fiyatlarıyla değil maliyetindeki oranlar ile fosil yakıtların çılgınca dalgalanan fiyatlar karşısında önlem almaya çalışan enerji üreticileri ve firmalar içinde oldukça etkili seçenek olduğunu ifade etti. Sawyer ayrıca iklim değişikliği, hava kirliliği, fiyat istikrarı, sanayi ve istihdam için rüzgar sektörünün önemli bir çözüm yolu olduğunu da sözlerine ekledi.

DHA

Haber: Miray Bacak

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top