TRT Belgesel günleri başladı Reviewed by Momizat on . Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Medya Merkezi işbirliği ile düzenlenen TRT Belgesel günleri 7 Mayıs akşamı TRT Radyosu’nda düzenlenen açılış Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Medya Merkezi işbirliği ile düzenlenen TRT Belgesel günleri 7 Mayıs akşamı TRT Radyosu’nda düzenlenen açılış Rating: 0
You Are Here: Home » TEKNOLOJİ » BİLİŞİM » TRT Belgesel günleri başladı

TRT Belgesel günleri başladı

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Medya Merkezi işbirliği ile düzenlenen TRT Belgesel günleri 7 Mayıs akşamı TRT Radyosu’nda düzenlenen açılış töreni ile başladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Modern ve Belgesel Sinemacılar Birliği’nin katkılarıyla düzenlenen TRT Belgesel Günleri’nin açılışı yapıldı. Dolu bir yayın akışı ile 4 gün sürecek olan TRT Belgesel Günleri ‘nde gösterimler, TRT İstanbul Radyosu, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ve İstanbul Modern’de yapılacak.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Medya Merkezi öğrencilerinin gönüllü olarak görev aldığı TRT Belgesel Günleri’nde öğrenciler, yönetmenler ile tanışıyorlar onlarla vakit geçiriyorlar ve gösterim yerlerinde görev alıyorlar.

“Başladığı günden bu yana çok ilerleme kaydetti”

TRT Belgesel Günleri açılış kokteylinde pek çok isim vardı. Jüri üyelerinden biri olan ve yazdığı senaryolar ile birçok ödüle layık görülen Tarık Tufan, TRT Belgesel Günleri ile ilgili olarak, “TRT Belgesel Günleri 2009’dan bu yana, bugüne kadar çok büyük bir ilerleme kaydetti. Dünyanın değişik yerlerinden iyi filmler seçiliyor. Halka açık olması isabetli bir şey. Festivallerden alınan ücretler, çok sembolik ücretler oradaki durumu düzenlemek ve katkı olarak tabii ki alınması normal. Ama böyle bir katkının olması gerekir. Ancak kamu ve özel ayrımının da yapılması gerekir. Bunu da unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

“Umuyoruz ki burada gösterilen gerçekten savaş karşıtı belgeseller olur”

Yozgat Blues ve Uzak İhtimal filmlerini ödüllü yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun TRT Belgesel Günleri’nin Savaş Panoraması ile ilgili, “Filmlerin gerçekten savaş karşıtı olup olmaması çok önemli. Çünkü birçoğu savaşı eleştiriyormuş gibi görünürken destek verir. Durumu olağanlaştırır. Umuyoruz ki burada gösterilen gerçekten savaş karşıtı belgeseller olur” dedi.

“Bu organizasyon büyük bir fırsat”

TRT Belgesel Günleri’ne Asıer ve Ben belgeseli ile katılan ödüllü yönetmenler Aitor Merino ve Amaia Merino, “Bu organizasyon filmlerimizi gösterebilmemiz için büyük bir fırsat. Daha önce İstanbul’da da bulunmadık. Bu bizim için ilk. Bu yüzden çok mutluyuz. Belgesel günleri sayesinde birçok farklı ülkeden savaş temalı belgeseller izleme şansı elde edeceğiz. Dünyanın her yerinden farklı problemlerin işlendiği filmleri izlemek onların üzerine düşünüp, tartışmak ve bir çözüm aramak için bu organizasyon büyük bir şans” ifadelerini kullandılar.

Haber\Fotoğraf: İrem Demirkaya-Şina Ceylan- Yeter Şeko

 

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top