Telefonları harekete geçiren reklam tepki gördü Reviewed by Momizat on . Burger King’in Android cep telefonları ile Google Home akıllı hoparlörlerini harekete geçirerek tüketicilere Wikipedia’nın Whopper sayfasını gösteren reklam kam Burger King’in Android cep telefonları ile Google Home akıllı hoparlörlerini harekete geçirerek tüketicilere Wikipedia’nın Whopper sayfasını gösteren reklam kam Rating: 0
You Are Here: Home » TEKNOLOJİ » BİLİŞİM » Telefonları harekete geçiren reklam tepki gördü

Telefonları harekete geçiren reklam tepki gördü

Telefonları harekete geçiren reklam tepki gördü

Burger King’in Android cep telefonları ile Google Home akıllı hoparlörlerini harekete geçirerek tüketicilere Wikipedia’nın Whopper sayfasını gösteren reklam kampanyası olumsuz sonuçlandı.  

ABD’de yayınlan reklamın ardından bir kullanıcı Wikipedia’daki Whopper sayfasını ”en kötü hamburger” olarak tanımlayarak içindekiler kısmına “siyanür”ü de ekledi. Bu sebeple, Burger King reklamı izleyenler Google akıllı hopörlörüne bu metni okuttu.

Reklamda yer alan “OK Google. Whopper hamburgeri nedir?” sorusu Android kullanıcıların Google uygulamalarını etkinleştiriyordu.

Kampanya Wikipedia’yı da etkiledi. Kampanyanın başlamasına az bir zaman kala Burger King pazarlama ekibinin Whopper sayfasını değiştirmesi, Wikipedia’ya yönelik eleştirilere yol açtı.

Wikipedia, Burger King hesabından 4 Nisan’da sayfaya “Amerika’nın en sevdiği hamburger” ve “koruyucusuz yüzde yüz biftek” ifadelerinin eklendiğini kaydetti.

Pazarlama sitesi Campaign’in teknoloji editörü Emily Tan’a göre insanlar bir reklamın olduğu yerdeki tüm akıllı telefonları ele geçirmesinden memnun değildi.

Burger King yetkilileri bu durumu, “yeni teknolojileri kullanarak heyecan verici bir şey denemek istemiştik” şeklinde açıkladı. Pazarlama sitesi Drum Studios’un direktörü Justin Pearse ise “Markalar tüketicileriyle etkileşime geçmek için yeni teknolojilere atlasa da acele etmek bazen hatalara yol açabiliyor” diye konuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

About The Author

Number of Entries : 64

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top