Tam vücut nakli yapılabilecek Reviewed by Momizat on . Sergio Canavero adlı İtalyan cerrah, yıllardır yapılan çalışmaların insan vücudunun tamamen naklinin yapılabileceği ve tıbbın bu seviyeye çıktığını söyledi. Vüc Sergio Canavero adlı İtalyan cerrah, yıllardır yapılan çalışmaların insan vücudunun tamamen naklinin yapılabileceği ve tıbbın bu seviyeye çıktığını söyledi. Vüc Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Tam vücut nakli yapılabilecek

Tam vücut nakli yapılabilecek

Tam vücut nakli yapılabilecek

Sergio Canavero adlı İtalyan cerrah, yıllardır yapılan çalışmaların insan vücudunun tamamen naklinin yapılabileceği ve tıbbın bu seviyeye çıktığını söyledi.

Vücut nakli alanında yapılan ilk denemeler 1954 yılında Sovyet cerrah Vladimir Demikhov tarafından minik bir köpeğin başı ve ön ayaklarını daha büyük bir köpek ile birleştirmesiyle gerçekleşti. Demikhov’un yaptığı birçok denemede hayvanların yaşam süresi 2-6 gün arası sürdü. İlk başarılı nakil operasyonu ise 1970′te ABD’nin Ohio eyaletinde gerçekleştirildi.

Günümüze kadar süren durgunluk süreci Sergio Canavero önderliğinde tekrar canlandı. Yapılan nakil çalışmaları tarihe yeni bir çağ atlatacak nitelikte görülüyor.

Etik olarak uygunluğu tartışma söz konusu olsa da cerrah toplumun görüşüne göre hareket edileceği teminatı veriliyor

Geçen yıl Çin’de Harbin Tıp Fakültesi uzmanları fareler üzerinde başarılı deneyler gerçekleştirdiklerini, bu yöntemin geliştirilmesiyle milyonlarca insanın hayatının kurtulabileceğini açıkladı.

Haber: Ümit Keskinbaş

BBC

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top