Suudi Arabistan Yemen’de operasyon başlattı Reviewed by Momizat on . Suudi Arabistanın öncülüğünde 10 Arap ülkesi Yemen'de Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri operasyon başlattı. Yemen’de Husiler' Suudi Arabistanın öncülüğünde 10 Arap ülkesi Yemen'de Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri operasyon başlattı. Yemen’de Husiler' Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Suudi Arabistan Yemen’de operasyon başlattı

Suudi Arabistan Yemen’de operasyon başlattı

Suudi Arabistan Yemen’de operasyon başlattı

Suudi Arabistanın öncülüğünde 10 Arap ülkesi Yemen’de Ensarullah Hareketi’nin (Husiler) ilerleyişini durdurmak için askeri operasyon başlattı.

Yemen’de Husiler’in başkent Sana’nın ardından Taiz ile liman kenti Aden’i de ele geçirmesi ve Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi’nin Aden’i terk ederek Umman’a gitmesinin ardından Suudi Arabistan Yemen’e hava saldırısı düzenledi. Gece saatlerinde kameraların karşısına geçen Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Abdül bin Ahmet el Cubeyir, operasyondan önce ABD’ye danıştıklarını ancak Washington yönetiminin Yemen’e yönelik saldırıya katılmadığını söyledi.

“Radikal gruplarla başa çıkabilmek için Yemen hükümetini desteklemek gerekiyor” diyen el Cubeyir, Suudi Arabistan’ın yanı sıra Mısır, Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn’in de operasyona destek verdiğini, Mısır, Pakistan, Ürdün ve Sudan’ın olası bir kara harekatına hazır olduklarını belirtti.

Bombardımana katılan ülkelerin gönderdiği savaş uçağı sayısı şu şekilde: Suudi Arabistan: 100, Birleşik Arap Emirlikleri: 30, Kuveyt: 15, Bahreyn: 15, Katar: 10, Fas: 6, Ürdün: 6, Sudan: 3.

Operasyon sürerken, Mansur Hadi’ye bağlı güçlerin Aden’deki uluslararası havalimanının kontrolünü tekrar ele geçirdiği bildirildi.

İRAN KINADI

İran Dışişleri Bakanlığı, Yemen’e yapılan askeri hava operasyonunu kınayarak, saldırının derhal durdurulmasını talep etti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, “Bu saldırı, terörizm ve aşırıcılığın yayılmasından başka bir sonuç vermeyip, güvensizliği bölge geneline yaymış olacak” diyerek, yapılan tüm askeri eylemlerin “derhal” durdurulmasını talep etti.

Haber: Oğuz Han Şimşek – Enes Esenkaya

Kaynak: Reuters

 

 

 

 

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top