Süper Lig Neden Tribünden İzlenmiyor Reviewed by Momizat on . Bu yazımızda Türkiye'de en popüler spor olarak görülen Futbol'un tribünlerde neden beklenen ilgiyi görmediğini tartışacağız. Ekonomik manada Avrupa'nın 6. Büyük Bu yazımızda Türkiye'de en popüler spor olarak görülen Futbol'un tribünlerde neden beklenen ilgiyi görmediğini tartışacağız. Ekonomik manada Avrupa'nın 6. Büyük Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Süper Lig Neden Tribünden İzlenmiyor

Süper Lig Neden Tribünden İzlenmiyor

Süper Lig Neden Tribünden İzlenmiyor

Bu yazımızda Türkiye’de en popüler spor olarak görülen Futbol’un tribünlerde neden beklenen ilgiyi görmediğini tartışacağız. Ekonomik manada Avrupa’nın 6. Büyük ligi olan Süper Lig bu sezon ortalama 8.939 seyirci tarafından izleniyor ve bu sayı diğer Avrupa Liglerinin olukça gerisinde kalıyor..

Türkiye Avrupa’da İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa liginden sonra yayın hakları en pahalı 6. ligi konumunda. Fakat iş seyirci ortalamalarına geldiği vakit Süper Lig sınıfta kalıyor. Ortalama seyirci sayısında başı sırasıyla Almanya (42.491), İngiltere (35.858) ve İspanya’nın(28.517) çektiği listede Türkiye 9. sırada kendine yer buluyor. Peki tribünlerdeki bu büyük boşlukların nedeni veya nedenleri neler ?

Son 3 sezondur yürürlükte olan ve çeşitli sebeplerle sürekli eleştirilen Passolig sistemi birçok sporsevere göre tribünlerin dolmamasındaki en büyük etken. Passolig gelmeden önceki son sezonda(2013-2014) seyirci ortalaması 12.131′ken son açıklanan ortalama 8.427′de kalmış durumda. Özellikle Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ortalamalarında ki büyük düşüş dikkat çekici boyutta. Galatasaray Passolig’den önce maçlarını  39.989 seyirci önünde oynarken şuanda 24.633 ortalama seyirciye kadar düşmüş durumda. Fenerbahçe’de ise düşüş daha vahim boyutlarda, Sarı Lacivertliler Passolig’den önce 42.255 ortalama seyirciyle %83 doluluk oranına sahipken, sen verilere göre  19.828 ortalama seyirci sayısında kalmış durumda. Passolig sisteminin bilet almak isteyen taraftarlara internet kullanma zorunluluğu  getirmesi ve taraftarlardan Passolig kartı edinmek için de ücret talep etmesi sistemin en tartışılan yönleri olarak göze batıyor.

Bir diğer neden ise taraftarların başarı odaklı destek şartları gösterilebilir. Bunun kanıtı ise alt liglerde bulunup bir üst lige çıkmak için mücadele eden ve  o dönemde yarışta başarılı olan takımların seyirci ortalamaları bu dönemlerde yüksekken, bir sonraki sezon üst lige çıkan aynı takımın yeni çıktığı ligde orta  veya alt sıralarda kaldığı dönemlerde seyirci ortalamasının büyük oranda düştüğü istatistiklerde görülüyor. Spora bir eğlence olarak bakamamak bu sıkıntının çıkış noktası olarak beliriyor, rekabet futbol içerisinde güzeldir fakat rekabette geri düşen takıma sırt dönmek seyircinin futbola değil rakabete önem verdiğini gösteriyor.

Ve bilet fiyatları.. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş bilet fiyatları konusunda oldukça talepkar bir tavır sergiliyor. Bu konuda an itibariyle zirve Beşiktaş’a ait. Fakat Beşiktaş biletleri en pahalı satan takım olmasına karşın şuanda ligin 29.355 seyirci ortalamasıyla bu alanda zirvede yer alıyor. Tabi burada Beşiktaş’ın yeni stadının rolünün büyük olduğunu söylemek gerekir. Büyük takımların Anadolu deplasmanlarındaki bilet fiyatlarıda el yakıyor. Son olarak sezon boyu bilet fiyatları 35 ila 50 arasında seyir eden Antalyaspor ,Galatasaray’ı konuk ettiği 23. haftada bilet fiyatlarını 100-250 TL fiyat aralığında satışa sundu. Boş tribünler’e 100 liraya satılan biletlerle mi daha çok kar edilir yoksa tamamen dolu 20-30 liraya satılmış biletlerle mi sorusunu kulüplerin kendisine sorması gerekiyor. Ayrıca dolu tribünlerin ateşleyici gücüde yadsınamaz bir gerçek..

Haber: Babacan Eyüp Başpınar

About The Author

Number of Entries : 5

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top