SİYAD ödülleri açıklandı Reviewed by Momizat on . 47. Sinema Yazarları Derneği, Türk Sineması Ödülleri sahiplerini buldu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin sunuculuğunu Özge Özberk y 47. Sinema Yazarları Derneği, Türk Sineması Ödülleri sahiplerini buldu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin sunuculuğunu Özge Özberk y Rating: 0
You Are Here: Home » TEKNOLOJİ » BİLİŞİM » SİYAD ödülleri açıklandı

SİYAD ödülleri açıklandı

47. Sinema Yazarları Derneği, Türk Sineması Ödülleri sahiplerini buldu. Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğin sunuculuğunu Özge Özberk yaptı.

Tören, SİYAD Başkanı Melis Behlil’in konuşmasıyla başladı. Behlil, “15 yaşında bir çocuk 9 ay mücadele ettikten sonra aramızdan ayrıldı. Katilerinin yargı önüne çıkmasını hala bekliyoruz. Berkin Elvan’ı anıyoruz” dedi. Melis Behlil’in sözleri üzerine salonda “Berkin Elvan onurumuzdur” sloganları atıldı.

SİYAD’ın kurucu üyesi ve Onursal Başkanı Atilla Dorsay, tören sırasında yaptığı konuşmada geçtiğimiz günlerde yurtdışından Türkiye ‘yeden yurda dönen Ergenekon Davası’nın sanığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Bedrettin Dalan’ı davet ettiğini açıkladı.

Dorsay, yorgun olduğu için katılmadığını açıkladığı Bedrettin Dalan’ın törenin yapıldığı Cemal Reşit Rey’i 9 ay gibi kısa bir sürede İstanbullulara kazandırdığı için çağırdığını açıkladı.

“Ben bu aralar yeraltındayım”

Kış Uykusu filmiyle pek çok dalda ödül alan Nuri Bilge Ceylan, “SİYAD ve yapımlar üzerine konuşmama kararım var. Bu ara yeni filmim için uğraşıyorum. Bu sebepten yeraltındayım” diyerek açıklama yaptı.

“Sonuçlar sinemayı en derinlikli şekilde takip edenlerin sonuçları”

Marmara Medya Merkezi muhabirlerine konuşan Cem Yılmaz, “Sonuçlar sinemayı en derinlikli şekilde takip eden seçkinin sonuçları olacak. Kıymet verdiğim bir ödül töreni. İzlediğim yapımlar var. Her biri değişik hünerlerde filmler. Beklentim bu tip törenlerde her biri konu başlığı altında olduğu için o listelerin genişletilmesi mümkün olabilir tavsiye olarak” dedi.

“Edebiyat her zaman sinemaya destek verir”

Edebiyat ve sinema kavramları üzerine Ahmet Ümit, “Edebiyat her zaman sinemaya destek verir. Sinemayı güçlü kılan bir sanattır edebiyat. Bizde de çok fazla olması gerekir uyarlamaların. Sinemanın edebiyattan daha fazla yaralanması gerekir” şeklinde konuştu.

“Çok saygın bir kuruluş”

SİYAD’ın Türkiye toplumu üzerindeki yeri üzerine Nebahat Çehre, “SİYAD, çok düzgün, saygın çalışan bir kuruluş. Oyuncuların yanında yer alan desteğini esirgemeyen bir kuruluş. Umarım hep böyle gider” ifadelerini kullandı.

“Gönlümüzün bizatihi birincisi zaten”

Türk Sineması’nın saygın oyuncularından Işıl Yücesoy, Unutursam Fısılda’nın birden fazla dalda aday gösterilmesi üzerine, “Çok severek ve inanarak çektiğimiz bir film. Gönlümüzün bizatihi birincisi zaten. Sadece onur duyarım. Ayrıca önemli olan birinin ödül alması değil. Kim alırsa alsın önemli olan birliktelik. Alacak olan hepimiz adına alacak bu ödülü” şeklinde yorum yaptı.

Bu yıl 47.si düzenlenen SİYAD ödülleri ise şu şekilde;

Emek Ödülü: Festival yöneticisi ve sinemacı İrfan Demirkol

En iyi kısa film: Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına!, Melik Saraçoğlu & Hakkı Kurtuluş

En İyi Belgesel ödülü: Tepecik Hayal Okulu, Güliz Sağlam aldı.

Onur Ödülü: Genco Erkal

En iyi sanat yönetimi: Soydan Kuş – Unutursam Fısılda

En iyi kurgu: Yorgos Mavropsaridis – Sivas

En İyi Yabancı Film: 2 days 1 night

Onur Ödülü: Attila Özdemiroğlu

Onur Ödülü: Nebahat Çehre

‘Yüzyılın 100 Filmi’ SİYAD ilk 10 filmi açıkladı

1) Umut – Yılmaz Güney
2) Yol – Şerif Gören
3) Sevmek Zamanı – Metin Erksan
4) Anayurt Oteli – Ömer Kavur
5) Vesikalı Yârim – Ömer Lütfi Akad
6) Muhsin Bey – Yavuz Turgul
7) Sürü – Zeki Ökten
8) Selvi Boylum Al Yazmalım – Atıf Yılmaz
9) Masumiyet – Zeki Demirkubuz
10) Bir Zamanlar Anadolu’da- Nuri Bilge Ceylan

Onur Ödülü: Yavuz Turgul

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Lale Başar – Köksüz

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı:  Ayberk Pekcan – Kış Uykusu

En İyi Müzik: Kenan Doğulu – Unutursam Fısılda

Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Melisa Sözen – Kış Uykusu

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Haluk Bilginer – Kış Uykusu

Mahmut Tali Öngören En İyi Senaryo: Deniz Akçay – Köksüz

En İyi Yönetim: Nuri Bilge Ceylan – Kış Uykusu

En İyi Film: Kış Uykusu – Zeyno Film, Memento Films, Bredok Films

Haber: İrem Demirkaya- Şina Ceylan

Fotoğraf: Gülfem Kıroğlu

 

 

 

 

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top