Sinemarmara Yazı Çağrısı Reviewed by Momizat on . Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin araştırma ve uygulama birimi olarak faaliyetlerini akademi ile sektör birikimini bir araya getirmeyi hedefleyen ve ö Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin araştırma ve uygulama birimi olarak faaliyetlerini akademi ile sektör birikimini bir araya getirmeyi hedefleyen ve ö Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » Sinemarmara Yazı Çağrısı

Sinemarmara Yazı Çağrısı

Sinemarmara Yazı Çağrısı

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin araştırma ve uygulama birimi olarak faaliyetlerini akademi ile sektör birikimini bir araya getirmeyi hedefleyen ve öğrencilerin de aktif olarak yer aldığı Marmara Medya Merkezi’nin sinema birimi öncülüğünde hazırlanan Sinemarmara dergisi  7. Sayısını çıkartmayı hedeflemektedir.

Sinema; üzerine düşünülen, düş kurulabilen, ortak bir iletişim kamusu yaratan bir mecra olma özelliğini bir asırlık gelişim süreci içerisinde göstermiştir. İlk çıkışında bir “sanat”  olarak bile değerlendirilmeyen sinema, günümüzde ‘temsil yaratma’ özelliğinden dolayı insanların artık kavramlarla değil imgelerle düşüneceğini ifade eden yaklaşımla ve daha birçok boyutuyla birlikte önemli bir sanatsal ve entelektüel uğraş alanı haline gelmiştir.

Sinema üzerinde eleştirel bir çabaya girişmek genellikle sinema yapmanın ilk basamağı olagelmiştir. Fransa’da “Cahiers du Cinema” dergisinde bir araya gelerek sinema hakkında düşünsel bir alan açmış olan sinema yazarları, daha sonra Fransız Yeni Dalgası olarak adlandırılacak bir yönetmen kuşağını oluşturmuştur. Benzer şekilde Türk ve Dünya sinemasında da sinema üzerine düşünen ve sonrasında yönetmenliğe geçen birçok önemli figür bulunmaktadır. Bu da sinema yazarlığının sinema yaratımı için doğru bir başlangıç olduğunu göstermektedir.

Marmara Sinema Topluluğu’nun (MST) çabası, sözü edilen tarihsel gerçekliklerden hareketle sinemanın çok boyutluluğunu, farklı kuramsal çerçevelerle yeniden üretilebilecek bir kalkış alanı olduğu bilinciyle, sinema üzerine düşünmenin farklı bileşenlerini bir araya getirmeyi hedefleyen bir adımdır.

Sinemarmara akademisyen ve öğrencilerin öncülüğünde, kampüs merkezli bir sinema dergisi olmakla birlikte sinema alanında farklı düzey ve mecralarda yer alan tüm aktörlerin birikimine de kapısını açık tutan ve onların da aktif katılımını önemseyen bir dergidir. Ayrıca eleştirel bakışın kendini hissettirdiği, yeniliğe açık ve genç zihinlerin yeni alanlar açabileceği düşüncesiyle sinema yazını alanında düşünsel bir çabaya sahip herkesi bu çağrıya kulak vermeye ve katkı sunmaya davet ediyoruz.

Sinemarmara’nın Mayıs 2017 tarihinde çıkacak olan 7. sayısında beraber var olmak isteyen; akademisyen, akademisyen adayı, öğrenci ve sinema yazarlarının katkılarını bekliyoruz.

About The Author

Number of Entries : 49

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top