Sinema severler fonlarla buluştu Reviewed by Momizat on . Bu yıl 34.sü gerçekleşen İstanbul Film Festivali kapsamında Köprüde Buluşmalar etkinlikleri devam ediyor. 15 Nisan Çarşamba günü ‘Meet The Funds’ isimli panel b Bu yıl 34.sü gerçekleşen İstanbul Film Festivali kapsamında Köprüde Buluşmalar etkinlikleri devam ediyor. 15 Nisan Çarşamba günü ‘Meet The Funds’ isimli panel b Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » Sinema severler fonlarla buluştu

Sinema severler fonlarla buluştu

Sinema severler fonlarla buluştu

Bu yıl 34.sü gerçekleşen İstanbul Film Festivali kapsamında Köprüde Buluşmalar etkinlikleri devam ediyor.

15 Nisan Çarşamba günü ‘Meet The Funds’ isimli panel birçok katılımcıyla gerçekleşti. Moderatörlüğünü Yamaç Okur’un üstlendiği panel iki oturumda birçok konuşmacının katılımıyla Akbank Sanatta yapıldı. Panelin ilk oturumuna Arben Zhakru (Kosovo Cinematography Center), Irına Kanousheva (Bulgarian National Film Center), Jovan Marjanovic (Creative Europe and City of Sarajevo), Khalil Benkirane(Doha Film Institute), Salome Murvanidze (Ministry of Ajara Region), Giorgi Khbashvili (Georgian National Film Center) konuşmacı olarak katıldılar.

Jovan Marjanovic konuşmasında Yaratıcı Avrupa Platformu’ndan bahsetti. Sarajevo film fonunun artistik ve teknik yeteneği amaçladığını ve 30 dan fazla kısa filmin Balkan bölgesinde gösterildiğini söyledi. Marjanovic filmler hakkında ”Bu filmlerin ortak özelliği, bölgedeki iş birliğini çalışma modeli olarak ortak koymaktır” dedi. Bu şekilde daha çok izleyici çektiklerine de değindi.

Doha Film Enstitüsü’nden Khalil Benkirane konuşmasına Doha hakkında bilgiler vererek başladı. Tamamen bağımsız olarak çalıştıklarını söyleyen Benkirane, önceliklerinin ilginç senaryoları olan ve finansal destek bulamayan yönetmenlere destek vermek olduğunu belirtti. Benkirane konuşmasını en önemli kriterlerinin Doha’nın düzenlediği 2 festivalden birinde filmin gösterilmesinin zorunlu olduğunun altını çizerek bitirdi.

Topluma meydan okuyan projeleri seçmek istiyoruz

Dinleyicilerden gelen ”Sosyal sınırları aşan ve normlara meydan okuyan filmlere destek veriyor musunuz ?’ sorusuna Giorgi Khbashvili ‘Gürcistan Ulusal Film Merkezi projeleri değerlendirirken izleyiciye yeni bir şey vermeyen, alışıla gelmiş sınırlar içinde yer alan ya da çoğunluğun fikirlerine uygun olan projeler jürinin ilgisini çekmez.’ cevabını verdi. Arben Zhakru ise aynı soruya ‘Aykırı duruşlar sergileyecek genç yetenekleri desteklemek istiyoruz. Basın, halk ne diyor umursamıyoruz, topluma meydan okuyan projeleri seçmek istiyoruz’.’ dedi.

İkinci oturumda da uluslararası fonların seçici kurumlarından yetkililer başvuru ve seçim süreçleri hakkında bilgiler verdi. Konuşmacı olarak Eva Hubert ( Filmförderung Hamburg Schleswig-Holstein), Sergio Garcia de Leaniz ( Eurimages), Snezana Maric (Serbian Film Center), Teresa Hoefert de Turegano (Medienboard Berlin Bradenburg) katıldı.

Medienboard Berlin Bradenburg adına konuşan Teresa Hoefert de Turegano, fon almadaki en önemli kriterin kalite yani senaryonun iyi olması gerektiği vurgusunu yaptı. Alınan fonun tamamının kendi ülkelerinde kullanılması gerektiğinin altını çizen Teresa Hoefert aynı zamanda diğer fonlardan farklı olarak seçki komitesi ve jürinin olmadığını, karar verme aşamasında 5 danışman ve fon başkanının söz sahibi olduğunu söyledi.

Sergio Garcia de Leaniz Eurimages tüzüğünde yaptıkları değişikliklerle artık sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerin değil isteyen herkesin dâhil olabildiği bir program olduklarından bahsetti. Türkiye de dâhil 36 ülkenin üye olduğunu söyledi. Türk filmlerinin değerlendirmesini yapan Sergio Garcia ‘Filmlerin sanatsal değerleri yüksek fakat prodüksiyon alanında iyileştirilmesi gerekiyor.’ Dedi. Panel dinleyicilerin sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.

Haber: Burcu Demiralay – Melike Sejfula – Zafer Çeri

Fotoğraf: Münire Karabulut

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top