Sigarayla mücadele kapsamında kapalı alan yasağı güçlendirildi Reviewed by Momizat on . Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında İl Değerlendirme Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında, İstanbul'da seri halde g Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında İl Değerlendirme Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında, İstanbul'da seri halde g Rating: 0
You Are Here: Home » YAŞAM » SAĞLIK » Sigarayla mücadele kapsamında kapalı alan yasağı güçlendirildi

Sigarayla mücadele kapsamında kapalı alan yasağı güçlendirildi

Sigarayla mücadele kapsamında kapalı alan yasağı güçlendirildi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında İl Değerlendirme Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında, İstanbul’da seri halde gerçekleştirdikleri il değerlendirme toplantılarının devam edeceğini söyleyerek, bu yöntemin kendilerine ait olduğunu ve bunu dünyaya duyurduklarını aktardı.

Bakan Akdağ, günlük bürokrasiyle ilgilenmenin bakanlığa bağlı saha koordinatörlerinin işinin olmadığını vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“İstanbul’da bir hafta boyunca 20′nin üstünde saha koordinatörü bütün ilçelere gittiler, 200 sayfaya yakın hazırlık yaptılar. Birinci basamak hizmetler dediğimiz sağlık hizmet alanlarının yarıdan fazlasını ziyaret ettiler. Bu raporu bugün burada tartıştık. Bu konulardan en önemlilerden biri, İstanbul’da yeni aile hekimliği sistemine daha doğrusu güçlendirilmiş aile hekimliği sistemine hazır olması için yöneticilerimizi bilgilendirdik. Bu güçlendirilmiş aile hekimliği sisteminde sağlıklı yaşam merkezleri yapacağız. İstanbul’da muhtemelen 150 ile 200 arasında olacak. Aile hekimleri buralardan destek alacaklar. Servislerle, aile hekimliklerinden vatandaşlarımızı ücretsiz biçimde bu sağlıklı yaşam merkezlerine taşıyacak da bir sistem kuruyoruz.”

Sigaraya karşı mücadele konusuna da değinerek, “Sigaraya karşı mücadelede kararlılığımızı bir kere daha ifade etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın benden istediği en önemli görev alanlarından biri sigara mücadelesi, özellikle kapalı alanlarda sigara içilmesinin önlenmesidir. Bütün mekan sahiplerini bir kere daha uyarıyorum, kimseyi üzmek, kimseyi incitmek, kimseyi rahatsız etmek istemiyoruz ama elimizde kanunlar ve kanunların bizlere yüklediği sorumluluklar var. Kapalı mekanlarda yaşayan ve sigara içmeyen insanların sağlığını korumak zorundayız. Dolayısıyla hem kanuni hem görev yükümlülüklerimiz kapalı alanlarda sigara içilmesini önlemek için bizi mecbur bırakmaktadır. Para cezaları var, kapama cezalar var. Bunu bütün kapalı mekan sahipleri bilmelidir. Kapalı mekanda sigara içirirlerse bu cezaları yiyeceklerdir, kaçınılmazdır. Çok ciddi tedbir paketi tartıştık. Sayın Valimiz de bu konuya çok ciddi katkı verecek. İstanbul’daki ve Türkiye’deki tüm mekan sahipleri bilmelidir ki, kapalı mekanlarda sigara içilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Ayrıca, eşitliğin sağlanması için bu konudaki değerlendirmelerin tüm kapalı mekanlarda aynı olacağına dikkat çekerek, “Bir semtte biraz daha rahat, öteki semtte daha sıkı olduğu zaman, ya da belli mekanlara rahat belli mekanlarda rahat olduğu zaman da problem çıkar. Çok açık söylüyorum, bir kahvehanede de bir kafeteryada da bir restoranda da, caminin yanındaki bir çay ocağında da, gece eğlenilen bir mekanda da muamelemiz aynı olacaktır.” dedi.

Yeşilay kapsamında başlattıkları “yeşil dedektör” uygulaması ile ilgili ise “Bunu mobil bir uygulama olarak bütün vatandaşlarımız telefonlarına indirebilirler. O zaman telefon açamaya da gerek kalmıyor, doğrudan doğruya o mobil uygulamadan bulunduğunuz yeri seçerek, denetleyicilerin o mekana gelmesini sağlayabilirsiniz. Rahatsız olduğunuz mekanları denetleyicilere bu şekilde bildirebilirsiniz.” dedi.

Akdağ, Türkiye’de sağlık sorunlarının arttığını söyleyerek, “Eskiden bulaşıcı hastalıklar, anne-çocukla alakalı ve beslenme ile ilgili problemler ön plandaydı. Şimdi, kalp, damar hastalıkları, kanserler, akciğer ile ilgili problemler öne çıktı. Dolayısıyla bunlarla ilgili risk faktörlerine çok odaklanacağız. Şimdi yüksek tansiyon, şeker, şişmanlık, hareketsizlik, sigara konularına odaklanacağız.” diye konuştu.

Kaynak: AA

About The Author

Number of Entries : 64

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top