Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Paneli

Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Paneli Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın katılımıyla 16.04.2018 tarihinde Sultanahmet Rektörlük binasında gerçekleştirildi.

Panel Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, Ak Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın da katılımıyla gerçekleşti. 

Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından panelin açılış konuşmasını yapan üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. M. Emin Arat, “Sizleri Sultan II. Abdülhamit’in irade-i seniyyeleri ile kurulan, ülkemizin en köklü muhasebe, finans ve diplomasi okulunda ağırlıyor olmaktan duyduğumuz bahtiyarlığı özellikle ifade etmek isterim. Bu yüce çatı altında, demokratik bir hükümet modeli olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni konuşmak üzere bir araya gelmek, bizim için büyük bir memnuniyet vesilesidir.” dedi. Yükseköğretime verilen desteklerden bahseden Rektör Arat, halihazırda kurulmakta olan Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’ne değinerek, “Ulaşım, haberleşme ve denizcilik alanında sağlanan atılımları burada anlatmak bir yana, özetlemek bile kolay değildir. Ülkemiz sağlık, kültür, turizm, spor, millî savunma, gıda, tarım, hayvancılık, çevre ve enerji başta olmak üzere birçok alanda sayısız projeyi hayata geçirmiş, uluslararası düzeyde atılımlar gerçekleştirmiştir. Şüphesiz bu dönemde en başarılı olunan hususlardan biri de yükseköğretim sisteminin yeniden yapılandırılmasına yönelik çalışmalar olmuştur. Bir yandan üniversite sayısı, kontenjanlar, yurt dışına gönderilen öğrenci sayısı ve üniversite öğrencilerine verilen burslar ve krediler arttırılırken, diğer yandan da öğrenci harçları kaldırılmış, öğretim elemanlarının ücretlerinde önemli iyileşmeler sağlanmıştır.

Son 4 yılda gerçekleştirilen projeleri anlatan rektör Arat sözlerine şu şekilde devam etti: “Marmara Üniversitesi olarak son dört yıl içinde yaklaşık 220 milyon Türk Lirası yatırım gerçekleştirerek bir yandan üniversitemizin ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan da ekonominin canlılığına nispi olarak katkı sağladık. Hükümetimizin desteği ile gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla Tıp, Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, İlahiyat, İşletme ve Atatürk Eğitim fakültelerinin binalarını tamamlayarak hizmete aldık. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasının yanı sıra Merkez Kütüphanemizi tamamen yenileyerek Türkiye’nin üçüncü nesil ilk kütüphanesi olarak hizmete açtık. Sadece Anadolu yakasının değil, belki de İstanbul’un en fonksiyonel kongre merkezlerinden birinin inşasına 2018 yılı içinde Göztepe Külliyesinde başlayacağız. Yine bu sene 528 yataklı yeni hastanemizi hizmete açacağız. Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nde Mühendislik ve Teknoloji fakültelerinin binalarının inşaatına başlayacağız. Ayrıca, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile işbirliği halinde 8 bin kişilik öğrenci yurtlarının temelini yine Recep Tayyip Erdoğan Külliyemizde atacağız. 2019 yılında ise Eczacılık, Hukuk ve İletişim fakülteleri ile Marmara Kongre Merkezinin yapımını tamamlayarak hizmete alacağız. Geleceğin Marmarasını inşa etme sürecinde en büyük desteğimiz başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimizden aldığımız güçlü destek ve halkımızın bize duyduğu güvendir.”

Rektör Arat Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin halkın beklentilerine uygun bir hükümet modeli olduğuna vurgu yaparken sözlerine “Marmara Üniversitesi, ülkemizin içine girmiş olduğu gelişim ve dönüşüm sürecini en güçlü şekilde yaşayan akademik kurumlardan biridir. Bilgiyi yalnızca derleyen ve tasnif eden, ondan yeni bilgiler üreten, teori ile uygulamayı birleştiren ve insanlığın yararına sunarak hayatın her alanına değer katan bir üniversite olmanın sorumluluğuyla hareket etmekteyiz. Bu bilinçle gerçekleştirdiğimiz bugünkü panel, milletimizin on yıllar boyunca içine girdiği siyasî, ekonomik ve toplumsal istikrar arayışının bir sonucu olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin konuşulacağı önemli bir platformdur. Cumhuriyetimiz kurulalı henüz 95 yıl olmasına rağmen, ülkemizde 65 farklı hükümet görev almıştır. Diğer bir ifade ile Türkiye’de her 18 ayda bir hükümet yıkılmış ve yerine yenisi kurulmaya çalışılmıştır. Bu süreçte ülkemiz sayısız siyasî ve ekonomik kriz yaşamış, toplumsal çalkantılar geçirmiş, anarşi ve terör batağına sürüklenmiştir. Bu sorunları bir daha yaşamama umuduyla geliştirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin köklü tarihî geçmişi, yönetim gelenekleri ve halkımızın beklentilerine uygun bir hükümet modelidir. Türkiye yeni sürece girmiş ve kendisine yeni bir siyasî model seçmiştir. Bugün burada çok değerli konuklarımız bu yeni modeli daha yakından tanımamız için yıllara yayılan bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacaklardır” şeklinde son verdi.

Rektör Arat’ın konuşmasının ardından moderatör Necip Fazıl Kurt’un kürsüye davet ettiği diğer isim TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop oldu. Prof. Dr. Şentop tarihi dönemlerden geçtiğimizi, bir çağın kapandığı, yeni bir çağın açıldığı olayların yaşandığını dile getirerek; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumuyla Türkiye’de çok önemli, çok tarihi gelişmelerin yaşandığını belirtti. Şentop, “16 Nisan’da ortaya çıkan hükümet sistemi değişikliğiyle Türkiye bu darbeleri sürekli hale getiren, başka bir ifadeyle vesayetçi sistem dediğimiz sistemin anayasal olarak tasfiyesini gerçekleştirmiştir. Bu 100 yıl içinde yaşadığımız üçüncü gelişmedir. Ama sadece geçmişi değil, Türkiye’nin geleceğini de teminat altına alan çok önemli tarihi bir gelişmenin bugün yıl dönümündeyiz. Hükümet sistemiyle neyi gerçekleştiriyoruz? Vesayetçi sistemin Türkiye’de etkin olabilmesi için parlamenter sistem dahilinde Meclis’in içinde dağınık siyasi yelpaze kullanılmıştır, istismar edilmiştir. Hükümetin meclis içinden çıkması dolayısıyla parlamento içi dengeleri değiştirmek suretiyle hükümetler düşürülmüş, hükümetler kurdurulabilmiştir. Yeni sistemde milletin hükümeti doğrudan ve belli bir süreyle hükümeti seçmesi, artık siyaset dışı aktörlerin siyasete müdahale alanı sınırlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım ise konuşmasında Türkiye’nin, yükseköğretim konusunda AK Parti iktidarlığında son 15 yılda çok ciddi mesafe katettiğini dile getirerek bütün illerde üniversite kurulduğunu, bazı illerde 8-10 üniversite olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda Meclisteki görüşmelere değinen Başbakan Yıldırım, “Her şey aslında Kasım ayının başında Sayın Bahçeli’nin 11 Ekim tarihinde bir açıklamasıyla başladı. ‘Bu fiili durum sürdürülemezdir, bunun meşrulaştırılması lazım’. Yani bunun değiştirilmesi lazım. Değiştirme nasıl olacak? Biz bunu bir davet olarak kabul ettik. Açık bir çağrı olarak kabul ettik ve nihayet Sayın Genel Başkan’la 10 Kasım 2016’da bir araya geldik ve bu işin başlangıcını yaptık. Çerçevesini çizdik, 10 Kasım’la 9 Aralık arasında birçok görüşmemiz oldu. Arkadaşlarımız Mustafa Bey, Burhan Hocam, burada olmayan daha başka arkadaşlarımız, Mustafa Kalaycı, MHP’den diğer arkadaşlar var, arka planda bu teknik detaylar çalışıldı, gidildi, gelindi, genel başkanlardan, Sayın Cumhurbaşkanımızdan gerekli mutabakatlar, onaylar alındı ve bir aylık bir süre sonunda biz, 18 maddeden oluşan anayasa değişikliğini hazırlayıp TBMM’ye verdik. Aşağı yukarı 1 ay da görüşülmesi, komisyonlar dahil, 21 Aralık’ta zannediyorum komisyon toplantıları tamamlandı. Daha sonra da Genel Kurul’a geldi. 9 Ocak itibarıyla başladık ve 20 gün içerisinde de bu süreç tamamlandı. Böylece Ocak ayı içerisinde değişiklikler Meclis’te kabul edildi. Daha sonrası malum. Kampanya dönemi ve 16 Nisan’da referandum gerçekleşmek suretiyle sistem değişikliği vatandaşlarımız tarafından onaylandı, şimdi süreç işliyor.”

Verilen ikram arasının ardından MEB Müşaviri Necip Fazıl Kurt moderatörlüğündeki, AK Parti MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu, MHP Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Özlem Zengin’in konuşmacı olarak katıldığı panelin gerçekleştirilmesiyle etkinlik son buldu.

Haber : Sena TUFAN , Melin DURMAZ 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir