Pembe İnternet Kafe Reviewed by Momizat on . Sadece kadınlar ve 16 yaşından küçük çocukların girebileceği internet kafeler “2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı”na girdi. Kalkınma Bakanlığı, 2015 Sadece kadınlar ve 16 yaşından küçük çocukların girebileceği internet kafeler “2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı”na girdi. Kalkınma Bakanlığı, 2015 Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Pembe İnternet Kafe

Pembe İnternet Kafe

Pembe İnternet Kafe

Sadece kadınlar ve 16 yaşından küçük çocukların girebileceği internet kafeler “2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı”na girdi.

Kalkınma Bakanlığı, 2015-2018 için Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında “İnternet Kafelerin Şartlarının İyileştirilmesi Eylemi” yer alıyor. Bu kapsamda internet kafeler için hazırlanan en dikkat çeken maddede, “İnternet kafelerin kullanımını teşvik etmek için kadınlara özel, 16 yaş altı çocuklara yönelik, sadece internet gibi farklı işletme modelleri değerlendirilecektir” deniliyor. Böylece kadınlar ve 16 yaş altı çocuklar için özel internet kafeler açılacak. Eylem planı kapsamında söz konusu maddenin olduğu grup bu yıl hayata geçirilecek.

İran ve Afganistan’dan Örnekler

Sadece kadınların kullanabileceği internet kafeler ilk olarak İran’da açıldı. 2007 yılında hayata geçirilen kadına özel internet kafe işletmeleri dünyadan büyük tepki toplamıştı.

Kadınlara özel diğer bir internet kafe de 2012 yılında Afganistanlı bir grup kadın aktivist tarafından hayata geçirildi. Afganistan’da kadınların gidebileceği bir internet kafe olmadığını ifade eden grubun sözcüsü Sahar Gul, ülkedeki internet kafelerin nerdeyse hepsinin erkeklerle dolduğunu ve kadınların rahatlıkla internete giremediğini ifade etti. Her iki ülkede de kadınlara özel internet kafe işletmelerinin sayısı artmaya devam ediyor.

İnternet Kafelere Yıldız Verilecek

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında internet kafelere önemli düzenlemeler yapılacak. İnternet kafe işletmecileri, uzmanlar tarafından belirlenen bir eğitim içeriği üzerinden sertifikalı eğitimlerden geçirilecek. Yapılan sınıflandırmanın ardından internet kafelerin, ihtiyaç olan bölgelerde kamu, yerel yönetimler veya STK’lar tarafından verilen yaygın bilişim eğitimleri için mekân olarak kullanılabilmesine yönelik tedbirler alınacak.

Belirlenen standartları taşıyan internet kafeler, otellerde olduğu gibi yıldız sistemine göre puanlanacak. Bu yıldızlar, internet kafelerin aydınlatma, havalandırma, büyüklük, bilgisayarların donanım ve yazılım kapasitesi, engellilere uygunluk gibi kriterlere göre verilecek. Bu yıldızlar ise rahatlıkla görünecek şekilde müşterilerin bilgisine sunulacak.

Kaynak: NTV

Haber: Seren İzgin

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top