Panama`da tarihi zirve Reviewed by Momizat on . Tarihi iki düşman ABD ve Küba,  Amerikalı Devletler zirvesinde görüşme yapacağını açıkladı.   Yaklaşık 50 yıl önce ABD, Küba`yı terörü finanse eden devlet ilen Tarihi iki düşman ABD ve Küba,  Amerikalı Devletler zirvesinde görüşme yapacağını açıkladı.   Yaklaşık 50 yıl önce ABD, Küba`yı terörü finanse eden devlet ilen Rating: 0
You Are Here: Home » EKONOMİ » Panama`da tarihi zirve

Panama`da tarihi zirve

Panama`da tarihi zirve

Tarihi iki düşman ABD ve Küba,  Amerikalı Devletler zirvesinde görüşme yapacağını açıkladı.

 

Yaklaşık 50 yıl önce ABD, Küba`yı terörü finanse eden devlet ilen ederek ambargo listesine almıştı. O tarihten bu yana iki ülke arasında kopuk olan diplomatik ilişkiler, Obama Hükümeti`nin Küba`yı listeden çıkarabileceğini açıklaması üzerine tekrardan başladı. Bu fırsat Amerikalı Devletler zirvesinde gerçekleşti.

 

İki ülkenin devlet başkanları ve diplomatları Panama`ya geldi. Barack Obama ve Raul Castro toplantının öncesinde kameraların karşısına çıkarak, iki ülkenin de ilişkilerin normalleşmesi için orada olduğunu belirten ortak bir açıklama yaptı. Ardından John Kerry ve Küba Dış İlişkileri Bakanı Rodriguez basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmelerine başladı.

 

Zirveye ilk kez katılan Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Amerika kıtasının devlet liderleri ile el sıkışmaya başladı. ABD Başkanı Barack Obama ile de el sıkışan Castro, bir süre gülümseyerek onunla ikili olarak sohbet etmeye devam etti. Tokalaşmaların ardından kürsüye çıkan Obama şu sözleri söyledi; “Burada sizlerle olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle ilk defa Kübalı temsilcilerin aramızda bulunmasından da büyük sevinç duydum. Biz Küba`nın gelişmesini istiyoruz, bunu ABD dayatması ile değil, desteği ile başarmak istiyoruz. İki ülke arasında ki farklılıklara saygılıyız. Bu yüzden haksız yere hapis yatanlar konusunun üzerinde durmak istiyoruz. Tüm kuruluşlar azınlıkta bulunan insanların haklarını garanti etmek zorundadır. Biz bunu tüm Amerika kıt’ası ülkelerinin görmesini istiyoruz.” dedi.

 

Öte yandan Beyaz Saray`dan Ben Rhodes yaptığı açıklamalarla iki ülke açısından da tarihi olan bu el sıkışma ve sohbet görüntülerini doğruladı. Ayrıca ABD`nin Venezüella ile de dostane yeni ilişkiler kurmak istediğini açıkladı. Bu çağrıya hızla yanıt veren Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezüella`nın da farklılıklara saygı duyma şartı ile ABD ile dostça ilişkiler kurmak istediğini belirtti.

 

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise Küba`nın aralarında olmasından ötürü çok mutluluk duyduğunu belirtirken ülkesinin Silahların Azaltılması Politikalarında ülkesinin daha çok yer alacağını, ülkesinde huzurun sağlanması için ekonomik ve adli düzenlemeler yapacağını açıkladı.

 

ABD Başkanı Barack Obama ise Panama Devlet Başkanı Juan Carlos Varela ile de bir ikili görüşme yaptı. Varela, ABD`nin Küba ile barışmasından büyük bir mutluluk duyduğunu belirtirken onlara bölgede yaptıkları yatırımlar için teşekkür etti. Obama ise Varela`ya zirveye olan başarılı ev sahipliği için teşekkür ederek Panama`nın özgür seçimleri ve sakin yapısı ile örnek bir demokrasi olduğunu belirtti.

 

Küba Devlet Başkanı Raul Castro ise tarihi görüşmenin ardından ABD`li ticaret yetkilileri ve Birleşmiş Milletler Başkanı ile ikili görüşmelerde bulundu. Silahsızlanma, barış ve sosyal gelişim Ban Ki Moon ve Castro arasında ki ana konu başlıklarıydı.

 

Görüşmeler Kübalı ve Venezüellalı küçük gruplar tarafından desteklense de bazı mevcut Küba rejim karşıtlarının protestoları dikkat çekti. Küba`da ise halk yapılan röportajlarda genel olarak normalleşmeden memnun olduğunu söyledi. Özellikle ticaretin artacak olması ülke halkını oldukça memnun etti.

 

Haber: Mert Matsumoto

 

Kaynak: Reuters      

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top