Panama belgeleri İzlanda Başbakanını koltuğundan etti Reviewed by Momizat on . Panama belgelerinin sızdırılmasıyla bir offshore şirketinde milyonlarca dolar yatırımının bulunduğu ortaya çıkan İzlanda Başbakanı, kamuoyundaki tepkiler nedeni Panama belgelerinin sızdırılmasıyla bir offshore şirketinde milyonlarca dolar yatırımının bulunduğu ortaya çıkan İzlanda Başbakanı, kamuoyundaki tepkiler nedeni Rating: 0
You Are Here: Home » DIŞ HABER » Panama belgeleri İzlanda Başbakanını koltuğundan etti

Panama belgeleri İzlanda Başbakanını koltuğundan etti

Panama belgeleri İzlanda Başbakanını koltuğundan etti

Panama belgelerinin sızdırılmasıyla bir offshore şirketinde milyonlarca dolar yatırımının bulunduğu ortaya çıkan İzlanda Başbakanı, kamuoyundaki tepkiler nedeniyle istifa etti.

Panama belgelerinin ortaya çıkardığı bilgilere göre, İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson ve eşi 2007 yılında bir offshore şirketi satın aldı. Belgelerde, Gunnlaugsson’un bir offshore şirket aracılığıyla sorunlu İzlanda bankalarına yüz milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı ve bu yatırımları kamuoyuyla paylaşmadığı anlaşılıyor.

2009′da Başbakanlık görevini devralan Gunnlaugsson’un, bankalara yatırım yapan Wintris şirketindeki paylarını beyan etmediği, şirketteki yüzde 50 hissesini, Başbakan olduktan 8 ay sonra eşine devrettiği görülüyor. Hisselerin devri ise, hisse başı 1 dolar bedel üzerinden gerçekleşmiş. Başbakan yasa dışı bir iş yapmadığını ve eşinin de hisse devrinden herhangi bir finansal çıkar sağlamadığını ifade ediyor.

Sigmundur Gunnlaugsson, Devlet Başkanı’ndan parlamentoyu feshetmesi ve erken seçim kararı almasını istedi. İzlanda Devlet Başkanı Olafur Ragnar Grimsson ise talebi kabul etmedi. Gunnlaugsson bunun arından istifa etti.

Belgelerden ortaya çıkmasından bu yana İzlanda’da halk, tepkisini  başbakanı protesto gösterileri düzenleyerek gösteriyor.

Haber : Enes Esenkaya

Kaynak : Reuters – BBC

About The Author

Number of Entries : 100

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top