“Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları” Reviewed by Momizat on . 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” etkinliğinin 3. paneli bugün Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi. İstanbul Film Festivali ka 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” etkinliğinin 3. paneli bugün Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi. İstanbul Film Festivali ka Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » “Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları”

“Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları”

“Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları”

34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşmalar” etkinliğinin 3. paneli bugün Akbank Sanat’ta gerçekleştirildi.

İstanbul Film Festivali kapsamında Köprüde Buluşmalar etkinliği, çeşitli panel ve sinema söyleşileriyle devam ediyor. Bugün gerçekleşen “Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları ile Tanışma” paneli  iki oturum şeklinde yapıldı.

Emine Yıldırım moderatörlüğünde yapılan ilk oturumda When East Meets West’ten Alessandro Gropplero, Fidmarseille’den Fabienne Moris, Frontieres’ten Lindsay Peters, Baltic Event’tan Marge Liiske, Crossroads’tan Marie Pierre Macia, CineMart’tan Marit van den Elshout ve Connecting Cottbus&Berlinale’den Martina Bleis, gelişim aşamasındaki projelere yol haritası çizmek üzere bir araya geldi.

Soru cevap şeklinde devam eden programda “Uluslararası ortak yapım potansiyeli olan projelerde ne gibi özellikler arıyorsunuz?” sorusuna ortak yapım marketleri yöneticilerinden Alessandro Gropplero şu yanıtı verdi: ”Finansal destekle birlikte projeye yaratıcı anlamda katkı sağlayıp sağlayamayacağımıza ve yönetmenin geçmiş işlerine dikkat ediyoruz. Markete uygunluk demek filmin iyi veya kötü olduğu anlamına gelmiyor, ortak yatırımın yapılabileceği filmleri markete seçiyoruz.”

Panelin ikinci oturumunda ise Torino Film Lab’den Anita Voorham, Cinéfondation’dan Georges Goldenstern, MFI’dan Giovanni Robbiano, CineLink’ten Jovan Marjonavic, Film TEEP’den Ruxandra Cernat, EAVE’den Satu Elo ve Holland Film Meeting’den Signe Zeilich Jensen eğitim programlarından bahsetti.

Programın devamında, global endüstrinin önde gelen isimlerinden Satu Elo, moderatör Emine Yıldırım’ın da mezunu olduğu 27 yıllık eğitim programı EAVE hakkında katılımcılara çeşitli bilgiler verdi. Yapımcı atölye çalışması olan EAVE’nin proje değil kişi ağırlıklı olduğunu ve programın kişinin yapımcılıkta kendini geliştirmesine odaklandığını söyledi. Elo, sözlerine şu şekilde devam etti: “Elinizde bir proje varsa, yapımcıyla birlikte senarist de eğitime davet edilir. Biz yapımcı ve senaristin proje gelişim sürecindeki iletişimine önem veriyoruz, çünkü senaristin düşündüğü ile yapımcının istediğinin ortak bir noktada buluşması gerektiğini düşünüyoruz.”

“Ortak Yapım Marketleri ve Eğitim Programları ile Tanışma” paneli, dinleyicilerden gelen soruların panelistler tarafından yanıtlanmasıyla son buldu.

Haber: Naile Billur Selekoğlu – Seral Karagel

Fotoğraf: Agil Hayderli

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top