NASA Evrenin En Soğuk Noktasını Yaratıyor Reviewed by Momizat on . Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), evrenin en soğuk noktasını yaratma çalışmalarına başladı.  NASA atomların çok düşük sıcaklıklarda farklı şekil Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), evrenin en soğuk noktasını yaratma çalışmalarına başladı.  NASA atomların çok düşük sıcaklıklarda farklı şekil Rating: 0
You Are Here: Home » belgesel » NASA Evrenin En Soğuk Noktasını Yaratıyor

NASA Evrenin En Soğuk Noktasını Yaratıyor

NASA Evrenin En Soğuk Noktasını Yaratıyor

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), evrenin en soğuk noktasını yaratma çalışmalarına başladı. 

NASA atomların çok düşük sıcaklıklarda farklı şekilde davrandığını belirterek, bunu gözlemleyebilmek amacıyla ABD’nin California eyaletinde kurulan Soğuk Atom Laboratuvarı’nı geliştirdi. Ağustos ayında başlanacak deneylerde sandık büyüklüğünde soğuk bir kutunun içinde lazer, bir vakum alanı ve elektromanyetik bıçak kullanacak. Bu sayede gaz parçacıklarının enerjisi tamamen kesilecek. Sonrasında bu parçacıkların hareketsiz kalana dek yavaşlamaları sağlanacak.

NASA yetkilileri, ayarlanan bu teknoloji ile kutunun uzayın en derin kesimine kıyasla 100 milyon kat fazla soğutulacağını aktaran araçların gaz atomlarını mutlak sıfır derecesinin milyarıncı halinde dondurmak için tasarladığını açıkladı.

Bu çalışma ile yer çekimine dair anlayışımızın geliştirilebileceğini vurgulayan projede çalışan bilim insanı Robert Thompson, kara enerji üzerinde de çalışma yapılacağını ve evrendeki en geçerli güçlere dair anlayışımızın pekişeceğini aktarıyor.

Bu noktada bilinen fizik kuralları değil kuantum fiziği geçerli 

NASA yetkilileri, atomların Soğuk Atom Laboratuvarı’ndaki gibi aşırı soğuk derecelerde ‘Bose-Einstein yoğuşması’ olarak bilinen hale geçtiğini, bu noktada bilinen fizik kurallarının değil kuantum fiziğinin geçerli olduğunu belirtiyor.  1995′de ilk defa bir laboratuvarda ‘Bose-Einstein yoğuşması’nı yaratarak Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Colorado Üniversitesi’nden Eric Cornell de NASA ekibinin içinde yer alıyor.

Deneylerin geliştirilmesiyle sensör, kuantum bilgisayarları ve uzay aracı navigasyonunda kullanılan atom saatleri gibi gelişmiş teknolojilerin yaratılabileceği belirtiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

 

About The Author

Number of Entries : 45

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top