Mars’ta su yolları keşfedildi Reviewed by Momizat on . Bilimadamları, Kızıl gezegen Mars'ta yerin altında geçmişteki taşkınların yarattığı su yollarını keşfetti. ABD'deki Smithsonian Enstitüsü'nün liderliğindeki eki Bilimadamları, Kızıl gezegen Mars'ta yerin altında geçmişteki taşkınların yarattığı su yollarını keşfetti. ABD'deki Smithsonian Enstitüsü'nün liderliğindeki eki Rating:
You Are Here: Home » YAŞAM » Mars’ta su yolları keşfedildi

Mars’ta su yolları keşfedildi

Mars’ta su yolları keşfedildi

Bilimadamları, Kızıl gezegen Mars’ta yerin altında geçmişteki taşkınların yarattığı su yollarını keşfetti.

ABD’deki Smithsonian Enstitüsü’nün liderliğindeki ekip, Mars Keşif Uydusu’nda bulunan ve yerin altına nüfuz eden radar sensörünü kullanarak, yer altında Mars ekvatoru boyunca sıralanan düzlüklerin ve su yollarının 3 boyutlu haritasını yaptı.
Bulgular, Science dergisinin internet sitesinde yayımlandı. Bilimadamları, yer altına gömülü su yollarının, bölgenin lav akıntısıyla kaplanmış olması nedeniyle daha önce keşfedilmediğini belirtti.
Mars’ın yüzeyindeki bu türlü jeolojik özellikler kolaylıkla fark edilebilirken, araştırmacılar şimdiye kadar bu özellikleri yer altında bulamıştı.

[do action="haber-yazari"]AA[/do][do action="fotografcilar"]AA[/do]

07.03.2013

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top