Marmara’da İletişim Zirvesi Reviewed by Momizat on . Marmara Üniversitesi Değişim Yönetim Kulübü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İletişim Zirvesi programı, Göztepe Kampüsü Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu Marmara Üniversitesi Değişim Yönetim Kulübü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İletişim Zirvesi programı, Göztepe Kampüsü Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » Marmara’da İletişim Zirvesi

Marmara’da İletişim Zirvesi

Marmara Üniversitesi Değişim Yönetim Kulübü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İletişim Zirvesi programı, Göztepe Kampüsü Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
21 Ekim Çarşamba günü saat 11:00′da başlayan programda, birinci oturumun ilk konuşmasını yapmak üzere Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ergün Yıldırım sahneye çıktı.

Sosyoloji müktesebatına sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, “Dünya olarak, toplum olarak, insanlar olarak iletişimin zirvesindeyiz.” dedi. İletişimin dehalarından McLuhan’ın ‘global village’ kuramına değinerek, “Başka kıtalarla, başka dünyalarla, başka kültürlerle ilişkisi olmayan küçük yaşam alanları ifadesini kullandığımız köy için bugün küresel köy diyoruz. Çünkü artık köy, bütün dünyayla iletişim halindedir. Dolayısıyla iletişimin değmediği, dokunmadığı, soluğunu vermediği bir yer kalmamıştır. Aynı zamanda Dünya da bir köy haline gelmiştir. İletişim devrimi sayesinde dünyadaki birçok şehirler, kültürler, coğrafyalar birbirine yakın hale gelmiştir.” şeklinde konuştu.

İletişim devriminin önemine vurgu yapan Yıldırım, “Küresel dönemde uydu teknolojileriyle çalışan, uydu teknolojilerine eklemlenerek varlığını sürdüren yeni iletişim süreçleri, yapıları ve yeni iletişim anlayışları bu konuda hiç beklemediğimiz, hayallerimizin ulaşamayacağı durumları ortaya koydu. Toplumlar iletişim toplumları, mobil toplumlar haline geldiler. Toplumlar iletişim teknolojileri içine yerleşerek kendilerini organize etmeye ve anlatmaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım konuşmasında, iletişimin insanları pozitif kılan yönünün yanı sıra negatif yönüne de yer verdi. “Kendine kapalı olan, kendi içinde kendisine çalıp oynayan ve bir getto tarzıyla örgütlenen iletişim alanları vardır. İletişimi bu gettolar üzerine kurduğumuz zaman toplum da bölünmeye başlıyor.” şeklinde konuşan Yıldırım, sözlerine “İletişimin en önemli, en temel felsefi özelliklerinden birisi birbirine açık anlamların seyahatidir aslında. Farklı anlamda kültürlerin, insanların, bölgelerin anlamları birbirine açık olursa o zaman iletişim olur.” şeklinde devam etti.

“Bu ülkenin ortak anlam içinde buluşabilmesi için iletişim gettolarına son vermesi, iletişim mahalleleri arasındaki diyaloğa açık kapı bırakması ve iletişimin halayı içinde ortak sevinçler yaşaması gerekir.” sözleriyle Yıldırım, konuşmasını sonlandırdı.

Değişim Yönetim Kulübü üyelerinden Fatih Toprak, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yıldırım’a plaketini takdim etti.

“Düşünce Tembelliğinden Kurtulmalıyız”

Programın ikinci konuşmasını sinemaya büyük katkıları olan İstanbul Medya Akademisi kurucusu Ogün Şanlıer yaptı. Aynı zamanda Boğaziçi Film Festivali organizatörü olan Şanlıer, kurdukları medya akademisi ile hedeflerini aktardı. “Üniversitelerin iletişim bölümlerinde okuyup yeterli teknik imkana sahip olmayan öğrencilerimize bu alanda fırsat sunmak istiyoruz. Teorik bilgiyi verip, pratik yapmalarını sağlayarak tecrübe edinmelerine olanak tanıyoruz.” diyen Şanlıer, öğrencilerin kısa filmler çekip yarışmalarda mücadele ederek şans elde ettiklerini de sözlerine ekledi.

Bir diğer yandan iletişimde dezenformasyon ve yalan bilgiye dikkat çeken Şanlıer, Yalandan her daim uzak durmalıyız. Düşünce tembelliğinden kurtulup her daim sorgulayıcı olmalıyız.” şeklinde konuştu.

Son olarak Türk sineması hakkında da fikirlerini beyan ederek “Bu halkın, bu toprakların bir sürü hikayesi var. Kendi hikayemizi anlatırsak baskın kültürleri aşarız.” açıklamasında bulunan Şanlıer, konuşmasını sonlandırıp katılımcıların sorularını yanıtladı.

Medyanın Gerçeklik Algısı

Birinci oturumun son konuşmasını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde eğitim veren Yrd.Dç.Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı yaptı. Medyanın gerçeklik algısını bizim için nasıl oluşturduğu ve bizleri belli şeylere nasıl ikna ettiği hakkında konuşan Yiğitbaşı, Sünger Bob çizgi filminden örnek verdi. “Sünger Bob elinde ızgarasıyla sürekli köfte pişiren bir karakter. Bu karakterin aslında ideolojik olarak alt okumalarına baktığımız zaman karakterin, kapitalist sistemin aslında istediği, formatladığı ve belki bize de örnek olarak sunduğu bir tipleme olduğunu fark ediyoruz.” dedi.

Hem haberlerde hem de medyanın diğer ürünlerinde hayata nasıl bakmamız istendiği doğrultusunda yeniden bir gerçeklik kurulduğunu belirten Yiğitbaşı, “Daha bilinçli, daha sorgulayıcı, daha eleştirel gözle medya mesajlarına maruz kaldığımızda, bize ikna edici etkileri de çok daha sınırlı olacaktır.” tavsiyesinde bulunarak konuşmasını bitirdi.

“Hayal etmekten vazgeçmeyin”

Programın ikinci oturumu TRT1 Ana Haber Spikeri Seval Çöpür’ün konuşmasıyla devam etti. Hayal etmenin önemi üzerinde duran Köpür, “Bugün ülkemizde ne yazık ki hayallerimizi gerçekleştirmek konusunda sorunlar yaşıyoruz. Sizler hayal etmekten asla vazgeçmeyin. Başarının olmazsa olmaz şartı kendini keşfetmektir. Stratejik akıl ve hamlelerle bunu yapmalısınız.” tavsiyelerinde bulundu.

Televizyon haberciliği ve sosyal medya haberciliğinin günümüzdeki konumundan yola çıkarak konuşmasını sürdüren Köpür, “Bizim yarattığımız teknoloji, yine bizi sürüklüyor. Bu sayede herkes dünyanın bir ucundaki bilgiye anında ulaşıyor fakat diğer yandan bu tür haberlerde kaynak gösterilmiyor. Bir haberci gözüyle olaya yaklaşılmadığından haberleri belki de olmadığı gibi görüyoruz. Bu durum da kaosa yol açıyor.” diyerek konuşmasına son verdi.

“Sporla uğraşan insan demokrattır”

Günün son konuşmasını TRT Spor Spikeri Levent Özçelik yaptı. Televizyon ve radyonun bu ülkede ne kadar önemli olduğunun altını çizerek medyada sporun yeri hakkında konuştu.

Levent, ” Popüler kültürden fazlasıyla etkilenen spor alanında sürekli futbol haberlerine ve yayınlarına rastlıyoruz. Oysa bir ülkede spor birçok sıkıntının da giderilmesi açısından çok önemlidir. Sporla uğraşan insan demokrat insandır. Karşısındaki insanın haklarına ve düşüncelerine özen gösterir. Sporla uğraşan insan aile içi şiddetin unsurlarından olmaz.” şeklinde konuştu.

İletişim Zirvesi semineri katılımcılara sertifikalarının dağıtılmasıyla son buldu.

Haber: Seren İzgin – Ekrem Güney

Fotoğraf: Münire Karabulut

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top