Marmara Pati Hareketi Büyüyor Reviewed by Momizat on . Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren Marmara Pati Hareketi Kasım 2016’dan beri, hayvanları ve çevreyi korumak için birçok etkinli Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren Marmara Pati Hareketi Kasım 2016’dan beri, hayvanları ve çevreyi korumak için birçok etkinli Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » Marmara Pati Hareketi Büyüyor

Marmara Pati Hareketi Büyüyor

Marmara Pati Hareketi Büyüyor

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde faaliyetlerini sürdüren Marmara Pati Hareketi Kasım 2016’dan beri, hayvanları ve çevreyi korumak için birçok etkinlik gerçekleştiriyor. Yaklaşık elli kişiden oluşan topluluk gönüllülük esasına dayanıyor ve topluluğun amacı doğa ve hayvan sevgisini herkese yaymak. 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü 2. sınıf öğrencisi Kemal Arman, Kasım 2016’da gönüllü bir öğrenci topluluğu olan Marmara Pati Hareketini kurdu.

Marmara Pati Hareketi, ilk adımını Nişantaşı Kampüsünde attı ve havaların çok soğuk olduğu Ocak ayında 20 kedi evi yaparak küçük bir kısmını okuldaki kedilere, geri kalanlarını ise Nişantaşı’ndaki kediler için Kedili Park’a bıraktı. İkinci projelerinde yaptıkları kedi evlerini ise her bir öğrenci kendi sokağındaki evsiz kediler için bıraktı. Daha hızlı kararlar almak isteyen hareket, kendi içinde iş bölümü yaparak gruplara ayrıldı. Öncelikli olarak hareket, yönetim kurulu üyelerini belirledi ve ardından sosyal medya grubu, etkinlik grubu ve sponsorluk grubu oluşturuldu.

Okulumuzda kulüp ve topluluk eksikliği olduğunu düşünen Arman, topluluk kurma fikrinin ortaya çıkışı hakkında şunları söyledi:  “ Kış aylarında hasta ve kör hayvanları gördüğümde üzülüyordum ve onları sevmekten başka bir şey elimden gelmediğini fark ettiğimde bir şeyler yapma ihtiyacı duydum. Okulda birçok hayvansever olduğuna inanıyordum ve hayvanlar için bir yardım organizasyonu düzenleme isteğimi arkadaşlarımla paylaştım. Arkadaşlarımın desteğini aldıktan sonra halkla ilişkilere giriş dersi hocamız Doçent Ebru Özgen’e danıştık ve onun da bu projeye inanmasıyla Marmara Pati Hareket’i başladı.”

thumbnail_FullSizeRender (1)

 

Yeni Dönem Yeni Kararlar

İlk dönemin sonlarına doğru kurulduğu için fazla proje gerçekleştiremeyen hareket üyeleri yeni dönemde daha aktif olmayı hedefliyor. Yeni dönemin ilk toplantısı 2 Mart Perşembe günü gerçekleştirildi ve gelecek planlarını konuşuldu. Toplantıda 3 aylık bir hedef belirlendi.

Sadece hayvanları için değil çevreyi korumak için de bir araya gelen topluluğun yeni projesi hayvanlarının dışkılarını temizlemeyen hayvan sahipleri için farkındalık yaratmak olacak. Ayrıca topluluk Yeditepe Üniversitesi’yle ortak bir proje de gerçekleştirecek. Yeditepe Üniversite’ndeki ormana bırakılan 50′ye yakın köpek için mama yardımı yapılacak. Sosyal medyada daha aktif olmayı hedefleyen topluluk, bir tanıtım videosu çekmek için çalışmalara başladı. Ayrıca youtube kanalı açma kararı alan yönetim kurulu, hayvanlar ve çevre için bilgilendirici videolar çekecek.

Topluluk tarafından President of Cats olarak adlandırılan Marmara Pati Hareketi Başkanı Kemal Arman yeni dönemle ilgili “Hiçbir başarıya hedefsiz ulaşılamaz bu yüzden 3 aylık bir hedef çizdik. Öncelikli hedefimiz Marmara Pati Hareketi olarak adımızı İletişim Fakültesi dışında da duyurmak olacak. Daha sonra ise 10 günde bir etkinlik gerçekleştirmeyi ve barınaklara ziyaretler düzenlemeyi hedefliyoruz.” dedi ve mezun olduktan sonra da Marmara Pati Hareketini kendisi gibi hayvanseverlerin sürdürmesini istediğini sözlerine ekledi.

Marmara Pati Hareketi üyeleri içinde hayvanlardan korkan ve onlara yaklaşamayan üyelerin de olduğunu belirten Kemal Arman “Marmara Pati Hareketi olarak hayvanlardan korkan arkadaşlarımızın projelerimize destek vermesinden mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Hayvanları ve çevreyi korumanın bir insanlık görevi olduğunu düşünen Marmara Pati Hareketi, okulların ve belediyelerin hayvanlara ve çevreye karşı daha duyarlı olmalarını ve bilinçlendirme çalışmalarına destek vermelerini istiyor. Ayrıca Marmara Pati Hareketi’ni sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

İnstagram: marmarapati

Twitter: @marmarapati

Facebook: Marmara Pati Hareketi

 

thumbnail_FullSizeRender (2)

 

Haber ve Fotoğraf: Ebru Tümen- İrem Yavuz

 

 

 

 

 

 

About The Author

Number of Entries : 32

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top