Kosova’da Anadolu Motiflerinin Dili Sergisi Açıldı Reviewed by Momizat on . Kosova'da Yunus Emre Enstitüsü tarafından açılan ve müzelerde yer almış 23 halı ve kilim örneklerinin bulunduğu Anadolu Motiflerinin Dili adlı sergi 15 gün ziya Kosova'da Yunus Emre Enstitüsü tarafından açılan ve müzelerde yer almış 23 halı ve kilim örneklerinin bulunduğu Anadolu Motiflerinin Dili adlı sergi 15 gün ziya Rating: 0
You Are Here: Home » KÜLTÜR-SANAT » Kosova’da Anadolu Motiflerinin Dili Sergisi Açıldı

Kosova’da Anadolu Motiflerinin Dili Sergisi Açıldı

Kosova’da Anadolu Motiflerinin Dili Sergisi Açıldı

Kosova’da Yunus Emre Enstitüsü tarafından açılan ve müzelerde yer almış 23 halı ve kilim örneklerinin bulunduğu Anadolu Motiflerinin Dili adlı sergi 15 gün ziyarete açık olacak.

Priştine’deki Albi Mall Alışveriş Merkezi’nde, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen sergi, Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, YEE Priştine Müdürü Mehmet Ülker ile Drenas Belediyesi Kadın Hakları Koruma Derneği üyelerinin katılımıyla açıldı.

Büyükelçi Kılıç, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Yakova ve Drenas’taki kadın derneklerince düzenlenen ve 40′a yakın kadının katıldığı kilim dokuma kurslarında yer alan bir grubun eğitim amacıyla Türkiye’ye gönderileceğini söyledi.

Bu eğitimlerin Karabük ve Balıkesir Karesi Belediyeleri tarafından yapıldığının altını çizen Kılıç, “Halı ve kilim üretildiği, yapıldığı dönemin duygularını, anılarını, değerlerini yansıtıyor. Hatta buradaki motifler, materyaller ve kullanılış biçimleri kişilerin, toplumların ortak özelliklerini de yansıtıyor. Hanımlarımız Anadolu’da sevgilerini, duygularını o andaki bütün hislerini halıya kilime yansıtırlarmış.” şeklinde konuştu.

Ülker, alışveriş merkezlerinin çeşitli insanları bir araya getiren yerler olması sebebiyle sergi için burasının seçildiğine dikkat çekerek, “Halılardaki desenler ve motiflerin kullanılış yeri, kullanılan malzemeler toplumların değerlerini de bir anlamda sergiler. Biz buraya 13. yüzyılın Türkiyesi’nden mirasımızı ve ortak değerlerimizi getirdik.” diye konuştu.

Geleneğin ve kullanılan motiflerin korunmasını ve bu çalışmaların sanatsal yönünün unutulmamasını hedefleyen sergi 15 gün boyunca ziyarete açık olacak.

Kaynak: AA

About The Author

Number of Entries : 49

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top