Köprüde buluşmalar 8. etkinliğiyle devam ediyor Reviewed by Momizat on . 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar etkinliği bugün Dağıtım, İzleyici Katılımı ve Finans Yöntemlerinde Yeni Akımlar adlı panele 34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar etkinliği bugün Dağıtım, İzleyici Katılımı ve Finans Yöntemlerinde Yeni Akımlar adlı panele Rating: 0
You Are Here: Home » KÜLTÜR-SANAT » Köprüde buluşmalar 8. etkinliğiyle devam ediyor

Köprüde buluşmalar 8. etkinliğiyle devam ediyor

34. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar etkinliği bugün Dağıtım, İzleyici Katılımı ve Finans Yöntemlerinde Yeni Akımlar adlı panele Akbank Sanat’ta ev sahipliği yaptı.

Tuğçe Taçkın moderatörlüğünde yürütülen panele Film Box’ın operasyonlardan sorumlu yöneticisi Güney Yasavur, Film Presence eş kurucusu Merril Sterritt, Archer Gray’in yapım ve geliştirme uzmanı Shani Geva katıldı.  Dağıtım, izleyici katılımı, fon imkanları ve bu alanlarda değişen sistemlerin ele alındığı panelde çevrimiçi gösterim ve fon bulma araçlarının yaygınlaşması konuşuldu.

Kitle Kaynaklı Finansman

Uluslar arası düzeyde bir film dağıtım şirketi olan Film Presence’ın eş kurucusu Sterritt’e göre son yıllarda fon imkânları Kitle Kaynaklı Finansman Sistemi’ne yöneldi. Bu sisteme göre “Projeyi düşünüp, projeyle vakit geçirip, kimleri bu projeye çekebiliriz?” sorusunu düşünerek; finansman bulmanın dışında izleyicinin filmi izleyip projeye dahil olması amaçlanmaktadır. Bunun yolunun projeye mümkün olduğunca farklı alt grup dahil etmek olacağını vurgulayan Sterritt konuşmasını, “Farklı grupları bulup, topu sahaya atacaksınız. Ancak bu şekilde halka ulaşabilirsiniz.” ifadeleriyle destekledi.

Sosyal medya destekli finansman arayışı

Archer Gray adlı medya yapım şirketinin geliştirme uzmanı olan Shani Geva ise kitle kaynaklı finansman anlayışının günümüzde oldukça değiştiğini belirtti. Artık finansör ararken sosyal medyayı da takip ettiklerini belirten Geva, film yapımcılarının Tumblr’a bile dahil olmasının gerektiğini savundu. “Bir öykü yaratırsanız, bu öykünün sunduğunuz izleyici kitlesiyle eşgüdümlü idame ettirilmesi gerekiyor. Öykünün parçaları ancak bu şekilde halka sunulabilir.” ifadelerini kullanan Geva, sosyal medyanın özellikle film dağıtımı ve finansör bulma sürecindeki önemini vurguladı.

Film dağıtımında abonelik hizmeti

Film dağıtımının abone hizmetiyle sağlandığı Film Box medya yapım şirketinin operasyon yöneticisi Güney Yasavur, para kazanmanın yolunun kullanıcıya çok kolay bir şekilde kullanılabilir hizmet vermekten geçtiğini belirterek; “Bu hizmet 3 tıklamayla mümkün olabilir. Kolay, hızlı, engelsiz bir hizmet için kullanıcı yalnızca birkaç tuşa tıklayarak içeriğe ulaşmalıdır.” şeklinde konuştu. Türkiye’de abonelik satmanın çok kolay olmadığını belirten Yasavur, ülkemizde ve dünyada insanların özgürlük arayışında olduğunu ve bu nedenle bağımsız filmlere duyulan ihtiyacın son yıllarda giderek arttığını vurguladı.

 İzleyici odaklı dağıtım anlayışı

Dağıtım, İzleyici Katılımı ve Finans Yöntemlerinde Yeni Akımlar panelinde Sterritt, Geva ve Yasavur’un; film hizmeti sağlarken, filmi izleyiciyle buluştururken ve daha öncesinde film için finansman ararken dikkat edilmesi gereken en önemli noktanın izleyici tabanına göre hareket etmek olduğu görüşündeki düşünceleri ortak bir paydaya varılarak özetlendi. Akbank Sanat’ta Tuğçe Taçkın’ın moderatörlüğünü üstlendiği panel katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.

Haber: Ecem Sema Perk  - Yasemin Ece Yıldırım

Fotoğraf: Münire Karabulut

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top