KARİYER ZİRVESİ VE FUARI

Marmara Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörlüğü (MARKAM) tarafından “Kariyer Zirvesi ve Fuarı” etkinliği düzenlendi. Fuara alanında markalaşmış 18 firma katıldı. Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Bozdoğan da katıldı.

 

Etkinlik Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü 125.Yıl Açık Hava Amfisinde gerçekleştirildi. 4 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını MARKAM koordinatörü Prof. Dr. Berat Bir yaptı. Etkinliğin temasının “Bilgi Çağına Uyumlu Kariyer Yolları” olduğunu söyleyen Prof. Bir, öğrencilerimizin ve mezunlarımızın kişisel ve mesleki gelişimleri konusunda farkındalıklarını artırmak amacıyla bu zirvenin düzenlendiğini söyledi. Prof. Bir, doğru kariyer adımlarının atılması için güçlü ve karşılıklı katma değer yaratılacak bir platform oluşturmak istediklerinin de altını çizdi.

Konuşmacılardan Pariyer.com ‘un kurucusu Meryem Bozkurt Sıtkı, öğrencilere Pariyer sitesinin özelliklerini anlattı. Misyonunun Türkiye’deki iş gücü pazarının arama ve seçme maliyetlerini düşürerek, başta kadın, genç ve engellilerin; yarı zamanlı, dönemsel ve freelance olarak istihdam edilmelerini sağlamak olduğunu söyledi. Cv toplamadan insanların iş başvurusu yapabileceği tek platform olduklarını belirten Sıtkı, öğrencilere tavsiyeler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Diğer konuşmacı ise Londra’da “Sofra” restoran zinciri kuran Hüseyin Özer idi. Öğrencilere istenmeyen bir çocuk olduğunu, evlatlıktan reddedildiğini, kalacak yeri olmadığı için umumi tuvalette yatıp kalktığını, günde sadece 75 kuruş kazandığını ve bu parayla bir ciğerci ile anlaştığını her gün bir öğün ciğer yediğini anlattı. Sıfırdan başlayan Özer, şu an Discovery Channel listesinde dunyanın en zengin 3. Türk’ü unvanına sahiptir. Tavsiyelerinin arasında her zaman saf olmamız gerektiğini, anne ve babaların uyanık çocuk ol laflarına kanmamamız gerektiğini söyledi.

AvivaSA İnsan Kaynakları Direktörü Burak Yüzgül ile yaptığımız röportajda, kendisine öğrencilerin merak ettiği birkaç soru sorduk. İşe alımlarda tecrübeli mi tecrübesiz mi çalışan aradıkları sorusuna, bu durumun yapacakları işe alıma göre değiştiğini ama işe alımların %70’inin tecrübesiz olduğunu bildirdi. Yeni mezunların ne yapması gerektiği sorusunda ise “Ne kadar ilgili ve bilgili oldukları, kurumumuz hakkında araştırma yapıp yapmadıkları ve yapmak istediği iş ile ilgili birkaç kişiyle konuşup konuşmadığına, ne derece hevesli olduğuna bakıyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

Haber : İrem ŞENKAYA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir