Kanope’den Marmara İletişim’e ziyaret Reviewed by Momizat on . Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Kordinatörü Deniz Birtan, Karaciğer nakil sorumlusu Doçent Doktor Ender Dulundu, Kanope Ba Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Kordinatörü Deniz Birtan, Karaciğer nakil sorumlusu Doçent Doktor Ender Dulundu, Kanope Ba Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Kanope’den Marmara İletişim’e ziyaret

Kanope’den Marmara İletişim’e ziyaret

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Kordinatörü Deniz Birtan, Karaciğer nakil sorumlusu Doçent Doktor Ender Dulundu, Kanope Başkanı Eren Erdoğan ve tıp öğrencileri organ ve kan bağışı konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla Marmara Medya Merkezi’ne ziyarette bulundu.

Karaciğer Nakil Sorumlusu Doç. Doktor. Ender Dulundu organ ve kan bağışı konusunda halkı bilinçlendirmenin önemine dikkat çekti. İstanbul’da kalp, akciğer, karaciğer, böbrek ve kornea nakillerinin tümünü yapan iki üniversite hastanesinden biri olduklarını kaydetti. Bu doğrultuda Mardin Artuklu Üniversitesi’ni ziyaret ettiklerini ve o üniversite ile  ortak hareket ettiklerini belirten Dulundu, ” Önümüzdeki günlerde Kocaeli, Diyarbakır ve Ordu’ya giderek farkındalık oluşturacağız. Daha sonra her bölgenin en az bağış yapılan illerine gideceğiz.” cümleleriyle üniversitenin organ ve kan bağışı konusunda kararlılığını ortaya koydu.

Türkiye’de organ naklinin istenilen seviyede olmadığına dikkat çeken Deniz Birtan, ” Nakil işlemleri canlıdan canlıya daha yaygın. Kadavralardan organ nakli yapmamız için insanları bilinçlendirmemiz gerek. Bu doğrultuda durumun farkında olan bireylerin bağış yapabilmeleri için organ bağış kartını doldurmaları gerekiyor. Bu kartlara da bir yakınlarının numarasını yazıyorlar. Yani organ nakli yapılırken izinli bağış sistemini uyguluyoruz.” sözleriyle organ ve kan bağışı hususunda bilinmesi gereken noktaları  aktardı.

Haber     : Ekrem Güney – Yasemin Ece Yıldırım -Ayşenur Çelimli

Fotoğraf : Münire Karabulut

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top