Kadın Sporcular Atlı Okçulukta Model Oldu Reviewed by Momizat on . Balıkesir'de 16 ülkeden 407 sporcunun katılımıyla düzenlenen Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanataları Feslivali'nde yarışan kadın Balıkesir'de 16 ülkeden 407 sporcunun katılımıyla düzenlenen Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanataları Feslivali'nde yarışan kadın Rating: 0
You Are Here: Home » SPOR » Kadın Sporcular Atlı Okçulukta Model Oldu

Kadın Sporcular Atlı Okçulukta Model Oldu

Kadın Sporcular Atlı Okçulukta Model Oldu

Balıkesir’de 16 ülkeden 407 sporcunun katılımıyla düzenlenen Uluslararası Altın Ok Geleneksel Türk Okçuluğu ve Atlı Savaş Sanataları Feslivali’nde yarışan kadın sporcular, atlı okçuluk dalında gençlere örnek oldu.

Balıkesir Terminali’nin arka tarafındaki alanda Büyükşehir Belediyesi, Karesi Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Karesi Atlı Okçuluk Derneği’nin organize ettiği festivale 16 ülkeden 407 sporcu katıldı. Festivalde savaşçı kıyafetleri giyen yerli ve yabancı sporcular yay gerip, ok attı. Festivalde en fazla ilgiyi  at binen kadın sporcular çekti. Festivale gelen vatandaşlar kadın sporcularla fotoğraf çektirdi.

Kayseri’den gelen 17 yaşındaki Janset Genel ile 40 yaşındaki Bulgar sporcu Nina Yankova, gençlere ata sporu atlı okçuluğa başlamaları çağrısında bulundu. Yankova, yaklaşık 30 yıldır ata bindiğini ve 5 yıldır atlı okçuluk sporuyla ilgilendiğini belirtti.

Atları ve ok atmayı çok sevdiğini söyleyen Ninan Yankova, “Buraya ikinci kez geliyorum. Türkiye’deki ilk müsabakam Biga’da oldu ve orada altın madalya aldım. Bu işi epeydir yapıyorum. Çin, Türkiye, Hollanda’da yarıştım. Türkiye’yi çok beğeniyorum, Bulgaristan’a da çok yakın. Gençlere bu sporu tavsiye ediyorum. Bu sporun güzel bir spor olduğunu söylemek isterim.” şeklinde konuştu.

Kayseri Atlı Okçuluk Kulübü üyesi Janset Genel de babasının desteğiyle başladığı bu sporda bugüne dek önemli başarılar yakaladığını dile getirdi.Yaklaşık 5 yıldır okçuluk sporuyla uğraştığını söyleyen Janset, “Daha önce Çanakkale Biga’da, Adana Yüreğir’de, Tokat, Amasya, Kayseri’de yarışmalara katıldım ve gençler kategorisinde birincilik ve ikincilikler elde ettim. Biga’da Memlük ve kabak stilinde birinci oldum. Beni bu spora babam yönlendirdi. Kendisi de bu sporu yapıyor. Öncelikle bu bir ata sporu, bunun için gençlerin bu sporu devam ettirmelerini istiyorum. Spor yapmak isteyen gençleri okçuluk sporuna davet ediyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: AA

 

About The Author

Number of Entries : 49

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top