İşsizlik 2010′dan Sonra İlk Defa %13′e Yükseldi Reviewed by Momizat on . Türkiye'de işsizlik rakamları Ocak ayında %13'e yükselerek, son 7 yılın en yüksek oranına ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) elde edilen verilere gör Türkiye'de işsizlik rakamları Ocak ayında %13'e yükselerek, son 7 yılın en yüksek oranına ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) elde edilen verilere gör Rating: 0
You Are Here: Home » EKONOMİ » İşsizlik 2010′dan Sonra İlk Defa %13′e Yükseldi

İşsizlik 2010′dan Sonra İlk Defa %13′e Yükseldi

İşsizlik 2010′dan Sonra İlk Defa %13′e Yükseldi

Türkiye’de işsizlik rakamları Ocak ayında %13′e yükselerek, son 7 yılın en yüksek oranına ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) elde edilen verilere göre Ocak 2017 itibariyle işsiz sayısı 695 bin kişi artarak 3 milyon 985 bin kişi oldu.

Genç nüfusta işsizlik Ocak’ta yıllık bazda 5.3 puan artarak %24,5′e yükseldi ve Mart 2009′dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

İşgücüne katılım oranı ise %44,8′de kaldı.

işssizzzzzzzz

Mevsim etkisinden arındırılmış verilere göre ise, istihdam artışı bir önceki yılın Ocak ayına göre 230 bin kişi oldu, mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı ise yıllık bazda 0,2 puan düşerek %11,8 oldu.

Bakan Ufukta Bir Erken Seçim Olmadığını Açıkladı

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, işsizliğin yaz aylarında gerilemesini beklediklerini söylemişti.

Şimşek, NTV’nin canlı yayınında, “Referandumdan ‘Evet’ çıkarsa ekonomik büyüme yüzde 6 patikasına doğru yükselir” demişti.

Şimşek, referandum sonrasına dair siyasi gelişmeleri yorumladı ve ufukta bir erken seçim olmadığını ifade etti.

Daha sonrasında Şimşek, Avrupa Birliği (AB) ile referandum kampanyası boyunca gerilen ilişkilerin normalleşmesini beklediğini de ifade etti.

Kaynak:BBC TÜRKÇE

 

About The Author

Number of Entries : 76

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top