İran’da Kum Fırtınası Antik Kentin Kalıntılarını Ortaya Çıkardı Reviewed by Momizat on . Geçtiğimiz günlerde İran’da meydana gelen kum fırtınası, bir antik kente veya nekropole ait olduğu düşünülen bir dizi tarihi kalıntıları ortaya çıkardı. İlk ana Geçtiğimiz günlerde İran’da meydana gelen kum fırtınası, bir antik kente veya nekropole ait olduğu düşünülen bir dizi tarihi kalıntıları ortaya çıkardı. İlk ana Rating: 0
You Are Here: Home » DIŞ HABER » İran’da Kum Fırtınası Antik Kentin Kalıntılarını Ortaya Çıkardı

İran’da Kum Fırtınası Antik Kentin Kalıntılarını Ortaya Çıkardı

İran’da Kum Fırtınası Antik Kentin Kalıntılarını Ortaya Çıkardı

Geçtiğimiz günlerde İran’da meydana gelen kum fırtınası, bir antik kente veya nekropole ait olduğu düşünülen bir dizi tarihi kalıntıları ortaya çıkardı. İlk analizler bu tarihi kalıntıların erken İslam Dönemine (MS 661-1508) dayandığını gösteriyor. Ancak araştırmacılar bunların daha eski ya da yakın tarihli olabileceğini de söyledi.

İran Kültürel Mirası, El Sanatları ve Turizm Örgütünden (CHHTO) Muahmmed Vafaei, sitenin, bir nekropol veya yerleşim yeri olup olmadığını belirlemek için arkeologlardan oluşan bir ekibin Fehrec’e gönderildiğini söyledi. Arkeologlar ortaya çıkan bu eserleri ve yapı kalıntılarını inceleyerek 5 bin metrekarelik kompleksin tarihlendirilmesi noktasında daha iyi bir fikir edinecekler.

Kirman Eyaletindeki Fehrec’in valisi Nejad Khaleqi, kum fırtınasının Mart ayının sonlarında gerçekleştiğini ve antik kalıntılar ile çanak çömlek parçalarını ve kerpiçleri ortaya çıkardığını söyledi. Vafaei’ye göre, bu kalıntıların fırtınalar ve sellerle bölgeye sürüklenebilme ihtimali var. Bu yüzden yerin altından gözüken birkaç eser bu alanın tarihi bir bölge olduğunu tam olarak göstermez.

Ancak CHHTO’nun genel sekreter yardımcısı olan Hamid Rouhi, bunların MS 661-1508 yılları arasına ait olduğunu, yani Orta Çağ İslam döneminden kaldığını tahmin ediyor. Uzmanlara göre, alanın yaşı tespit edildikten sonra bu site Ulusal Miras Listesine eklenebilir.

Yazılan raporlara göre Kirman Eyaleti, pazarlar, camiler, kervansaraylar ve antik kent kalıntıları gibi zengin turistik ve tarihi mekânlara ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: www.aktuelarkeoloji.com -  www.ancient-origins.net

 

About The Author

Number of Entries : 76

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top