İran umre uçuşlarını durdurdu Reviewed by Momizat on . İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan umre krizi büyüyor. İran'ın, Cidde Havalimanı'nda 2 İranlı gence cinsel tacizde bulunulduğu iddiaları nedeniyle zanlıla İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan umre krizi büyüyor. İran'ın, Cidde Havalimanı'nda 2 İranlı gence cinsel tacizde bulunulduğu iddiaları nedeniyle zanlıla Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » İran umre uçuşlarını durdurdu

İran umre uçuşlarını durdurdu

İran umre uçuşlarını durdurdu

İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan umre krizi büyüyor. İran’ın, Cidde Havalimanı’nda 2 İranlı gence cinsel tacizde bulunulduğu iddiaları nedeniyle zanlılar mahkemeye çıkana kadar Suudi Arabistan’a umre uçuşlarını durdurduğu bildirildi.

 İran’la Suudi Arabistan arasındaki umre krizinde yeni bir gelişme yaşandı. İran, cinsel taciz iddiaları nedeniyle zanlılar mahkemeye çıkana kadar Suudi Arabistan’a umre uçuşlarını durdurdu.

Mart ayında İran Hac ve Umre Organizasyonu Başkanı Said Evhadi’nin, yaşadıkları vize sorunu nedeniyle umre seferlerini durdurabileceklerini açıklamasının ardından geçen haftalarda Cidde Havalimanı’nda 2 İranlı gence cinsel tacizde bulunulduğu iddiaları sonrasında iki ülke arasındaki gerilim tırmanmıştı. İran Dış işleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdulahiyan, Suudi Arabistanlı yetkililerin “tacizci” iki güvenlik görevlisini gözaltına aldıklarını ve gerekli işlemlerin yapılacağını duyursa da olay, İran kamuoyunda umre seferlerinin iptal edilmesi talebini gündeme getirmişti.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, İran meclisine sunulan bu teklife 70′e yakın milletvekilinin imzaladığını belirterek bunları söyledi :

‘Hacılara yönelik saygısızlık ve edepsizliğin artış göstermesi ve Cidde Havalimanı’nda iki genç İranlıya yönelik saldırının ardından milletvekilleri bu tasarıyı hazırladı. Tasarı, Suudi Arabistan yönetiminin hacılara saygı gösterilmesi ve güvenliklerinin sağlanması konusunda güvence verene kadar umrenin durdurulmasını içeriyor.’

Haber : Burak Aydın

Kaynak : Reuters

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top