Hurda araçtan arazi aracına Reviewed by Momizat on . Tekirdağ'da bir grup üniversite öğrencisi, askeriyeden sadece şasisiyle aldıkları ve hurdadan topladıkları parçalarla 6 ayda yaptıkları arazi aracını ses komutu Tekirdağ'da bir grup üniversite öğrencisi, askeriyeden sadece şasisiyle aldıkları ve hurdadan topladıkları parçalarla 6 ayda yaptıkları arazi aracını ses komutu Rating: 0
You Are Here: Home » BİLİM » Hurda araçtan arazi aracına

Hurda araçtan arazi aracına

Hurda araçtan arazi aracına

Tekirdağ’da bir grup üniversite öğrencisi, askeriyeden sadece şasisiyle aldıkları ve hurdadan topladıkları parçalarla 6 ayda yaptıkları arazi aracını ses komutuyla çalışır hale getirdi.

Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksekokulu Teknoloji Topluluğu üyesi öğrenciler, akademik danışmanları eşliğinde bir arazi aracı projesine başladı. Öğrenciler, hurda malzemelerle yaptıkları arazi aracına “Çorlu Jeep” adını verdi.

Öğrenciler, yaklaşık 3 yıl önce yaptıkları araca özellik eklemeye devam ediyor. Arazi araçlarına özellik katmak amacıyla teknolojiyi de kullanan ekip, 4×4 özelliğinde, saatte 80 kilometre hıza ulaşabilen arazi aracını, sesli komut aracılığıyla da çalıştırmanın heyecanını yaşıyor. Teknoloji Topluluğu Koordinatörü Öğretim Görevlisi Samet Nalbant, yaptığı açıklamada, her türlü arazi şartlarında kullanılabilen aracın 2 ve 4 çeker özelliğinde olduğunu söyledi.

Aracın birçok özelliği akıllı telefon ve tabletten kontrol edilebiliyor. Araç aynı zamanda gece görüş kamerasına sahip. Koltukları ise ileri geri hareketi için düğme ve Android yazılımlarla kontrol edebiliyor. Yine Android yazılımlarla camları aşağı-yukarı hareket edebiliyor. Aracı sesli olarak telefona bağlayıp ‘çalıştır’ komutu ile çalışabiliyor. Bunun dışında ‘kapat’ komutu ile de araç otomatikman kapanıyor.

KAYNAK: AA

About The Author

Number of Entries : 121

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top