‘Hopa bebeği’ Kanada yolcusu Reviewed by Momizat on . Artvin'in Hopa ilçesinde tığ örücülüğü kursuna katılan kadınların "amigurumi" adı verilen teknikle ürettikleri yöresel kıyafetli "Hopa bebekleri" ilgi görüyor. Artvin'in Hopa ilçesinde tığ örücülüğü kursuna katılan kadınların "amigurumi" adı verilen teknikle ürettikleri yöresel kıyafetli "Hopa bebekleri" ilgi görüyor. Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » ‘Hopa bebeği’ Kanada yolcusu

‘Hopa bebeği’ Kanada yolcusu

‘Hopa bebeği’ Kanada yolcusu

Artvin’in Hopa ilçesinde tığ örücülüğü kursuna katılan kadınların “amigurumi” adı verilen teknikle ürettikleri yöresel kıyafetli “Hopa bebekleri” ilgi görüyor.

Kaymakamlık, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Hopa Belediye Başkanlığının organizasyonuyla 2016 yılında açılan tığ örücülüğü kursuna katılan kadınlar, “amigurumi” örgü tekniği ile yöresel “Hopa bebekleri”ni üretiyorlar.Kursiyerler bebeklere atölyelerde diktikleri yöresel kıyafet giydiriyorlar. Her bir satıştan 50 ile 70 lira arasında gelir elde ediliyor.

Hopa Halk Eğitim Merkezi Müdürü Harun Yüce, yaptığı açıklamada, iki yıl önce açtıkları kursa, çoğunluğu ev hanımı 100 kadının katıldığını ifade etti. Yüce, kadınları ekonomik hayatın bir parçası haline getirebilmeyi hedeflediklerini belirtti.

Kurs öğretmeni Seyhan Altunsoy da “Özellikle internet sayesinden ülkemizin her yerinden siparişler alıyoruz. Geçen hafta Kanada’dan sipariş aldık. Görüşmelerimiz devam ediyor. Kanada’ya ilk etapta yöresel oyuncak bebeklerimizi satacağız.” dedi.

KAYNAK: AA

About The Author

Number of Entries : 121

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top