Her 10 ölümden birinin nedeni sigara Reviewed by Momizat on . Yeni bir araştırmaya göre dünya genelindeki her 10 ölüme sigara neden oluyor. Araştırmacılar, tütün ürünlerine getirilen kısıtlamalara karşın, nüfus arttıkça si Yeni bir araştırmaya göre dünya genelindeki her 10 ölüme sigara neden oluyor. Araştırmacılar, tütün ürünlerine getirilen kısıtlamalara karşın, nüfus arttıkça si Rating: 0
You Are Here: Home » DIŞ HABER » Her 10 ölümden birinin nedeni sigara

Her 10 ölümden birinin nedeni sigara

Her 10 ölümden birinin nedeni sigara

Yeni bir araştırmaya göre dünya genelindeki her 10 ölüme sigara neden oluyor.

Araştırmacılar, tütün ürünlerine getirilen kısıtlamalara karşın, nüfus arttıkça sigara tiryakisi sayısının arttığını ifade etti. Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmada, sigara şirketlerinin saldırgan bir şekilde yeni pazarları, özellikle de gelişmekte olan ülkeleri hedef aldıkça sigara kaynaklı ölümlerin artabileceği kaydedildi.

Araştırma ekibinden Dr. Emmanuela Gakidou “Sigaranın tartışmasız zararlı etkilerinin yarım yüzyıldan uzun bir süredir ortaya konulmasına karşın, bugün dünyadaki her dört erkekten biri sigara içiyor. Sigara, erken ölüm ve sakatlıktaki ikinci en büyük risk faktörü olarak kalmaya devam ediyor” dedi.

“Hastalıklar Üzerinde Küresel Yük” adlı çalışma 1990 ve 2015 arasında 195 ülke ve bölgedeki sigara içme alışkanlıkları incelenerek yapıldı. Araştırmaya göre 2015′te yaklaşık bir milyar kişi, her dört erkekten ve her yirmi kadından biri sigara içiyordu. 1990′da ise bu oran her üç erkekten ve her on iki  kadından biriydi.

Nüfus artışı nedeniyle, sigara içme oranı düşse de tiryakilerin sayısının araştırmalara göre yükseldiği belirlendi.

Kaynak: BBC Türkçe

 

About The Author

Number of Entries : 18

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top