Hayatın Paylaştıkça Güzelleştiğinin Kanıtı ‘Hobbit House’ Reviewed by Momizat on . İyiliğin paylaştıkça çoğaldığına inanan Murat ve Sinem Asilcan çifti, Balat’ta kiraladıkları 3 katlı bir evi restore ederek ihtiyaç sahipleri için bir yardım ev İyiliğin paylaştıkça çoğaldığına inanan Murat ve Sinem Asilcan çifti, Balat’ta kiraladıkları 3 katlı bir evi restore ederek ihtiyaç sahipleri için bir yardım ev Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » Hayatın Paylaştıkça Güzelleştiğinin Kanıtı ‘Hobbit House’

Hayatın Paylaştıkça Güzelleştiğinin Kanıtı ‘Hobbit House’

Hayatın Paylaştıkça Güzelleştiğinin Kanıtı ‘Hobbit House’

İyiliğin paylaştıkça çoğaldığına inanan Murat ve Sinem Asilcan çifti, Balat’ta kiraladıkları 3 katlı bir evi restore ederek ihtiyaç sahipleri için bir yardım evine dönüştürdü. Çift, Çocuklara her şeyin ücretsiz olduğu, haftada üç bin kişinin ihtiyaçlarını karşılandığı bu yere Hobbit House adını verdi.

 IMG_6205

Kar amacı gütmek yerine çocuklara ulaşmayı hedefleyen Hobbit House’ın kurucuları Murat ve Sinem Asilcan çifti, iyilik ve yardımlaşma evi hayallerini hayata geçirmek için kafeyi açmaya karar verdiler.  “İnsanlar gibi binaların da sosyal sorumluluk projesi olsun istedik” diyen Murat Asilcan, dünyadaki ilk ücretsiz giysi dolabını “paylaş kurtul” sloganıyla Hobbit House’ın girişine kurduklarını belirtti. İnsanlar bu dolaba giysilerini getirmenin yanı sıra çocuklar için oyuncak, defter, kalem ve yiyecek yardımında da bulunuyor. Haftada yaklaşık 400 kişi buraya bırakılan eşyalardan yararlanıyor. Üstelik kafe kapanmasına rağmen “paylaş kurtul” dolabı günün her saati açık kalıyor.

IMG_6179

Askıda İyilik Var

Hobbit House,  ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için gün geçtikçe yeni projeler üretilen bir yer haline geldi. Murat Asilcan, “Burayı sosyal sorumluluk projeyle açmaya karaverdik. İmece, iyilik, dayanışma projenin önünde dursun dedik. Bakalım hayat bize ne getirecek” diyerek paylaşım fikirlerinin süreceğini belirtti.

İnsanların ilgisi ve katılımı ile yalnızca giysi dolabı değil herkesin istediği zaman alıp okuyabileceği bir “açık kütüphane” sokak hayvanlarının beslenebilmesi için “açık mama” projeleri gerçekleştirildi.  Murat Asilcan, kafenin faaliyetlerini şu sözleri ile ifade etti:

“Projemiz güzel bir dayanışma kültürü yarattı. İnsanlar bunun özlemini duyuyormuş yıllardır. Biz insanların kullanmadığı, temiz olarak yıkayıp gönderdiği kıyafetleri ihtiyacı olanlarla buluşturuyoruz. Buradan giyinen binlerce çocuk ve aile var. Sizin çöp olarak gördükleriniz başka insanların hayatında birer hazineye dönüşebilir. Lütfen onları atmayın, bize getirin. Biz dağıtımını gönüllü yapıyoruz. İstanbul’un birçok yerinden bize kıyafet, oyuncak, kitap getiren insanlar oluyor. Yeni bir şeyler alıp göndermesinler. Bizim amacımız ikinci el eşyaları dağıtmak. Bunun yanında kapı önüne insanların içmesi için su bıraktık. Sokakta bulunan köpeklerin, kedilerin yiyecek ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.”

IMG_6116

Balat’ın Tarihsel Dokusunu Yansıtan Müze

Yerin yalnızca bir kafe değil aynı zamanda müze de olduğuna vurgu yapan Murat Asilcan, “Amacımız insanların bu tarihi binayı görmesi. Binamız tipik bir Balat binası olduğu için insanlar gelip burayı da gezebiliyor. Kafede bir şey iyip içmelerine gerek yok. Böylece bir de açık müze projesi gelişti” ifadelerini kullandı. Kafeyi ziyarete gelen insanlar diledikleri gibi müzeyi geziyor, Balat’ın tarihsel dokusuna tanık oluyor.

IMG_6089

Müşteri Değil Misafir, İşletme Değil Ev

Bünyesinde sosyal sorumluluğu ve paylaşımı barındıran Hobbit House mutfağında da kendine has  tarifler taşıyor. Buradaki kahvaltı ve içecekler çocuklarla beraber ekilen bitkilerden ve kümesten yeni toplanan taze yumurtalarla yapılıyor. Kullanılan bütün ürünlerin organik olmasıyla bir kez daha farklılığını yansıtan Hobbit House, ekolojik ürünlerin kullanımını teşvik ediyor.

Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan Asilcan çifti, mutfağı da “açık mutfak” olarak adlandırarak “müşteri değil misafir, işletme değil ev” temasına hayat bulduruyor. Buraya gelen misafirler tercihlerine göre kendi yemeklerini pişirebiliyor, geliri çocukların ihtiyaçlarına giden “askıda kahvaltı bırak” projesine katılabiliyor.

Murat Asilcan, “Burası 28 metrekare. Ve bizim hayalimiz 28 metrekareden galaksiye uzanan, çocuklara her şeyin ücretsiz olacağı bir iyilik eviydi. Burada kahvaltı veriyoruz. Ve kahvaltıdan aldığımız ücreti çocuklara aktarıyoruz.” diyerek buranın kahvaltı evi olmasına dikkat çekiyor.

Haber&Fotoğraf: Miray Mert

About The Author

Number of Entries : 45

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top