Geleceğin İletişimcileri Marmara’dan Reviewed by Momizat on . TRT’nin düzenlediği bu sene ikincisi yapılan Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda bu yıl da Marmara İletişim rüzgarı esti. Türkiye’nin eğitim, kültür, sanat h TRT’nin düzenlediği bu sene ikincisi yapılan Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda bu yıl da Marmara İletişim rüzgarı esti. Türkiye’nin eğitim, kültür, sanat h Rating: 0
You Are Here: Home » KAMPÜS » EĞİTİM » Geleceğin İletişimcileri Marmara’dan

Geleceğin İletişimcileri Marmara’dan

TRT’nin düzenlediği bu sene ikincisi yapılan Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda bu yıl da Marmara İletişim rüzgarı esti.

Türkiye’nin eğitim, kültür, sanat hayatı ile yayıncılık alanına destek olmak, yarının iletişimcileri olacak üniversite öğrencilerinin eğitim faaliyetleri kapsamında yapacakları çalışmalara katkıda bulunmak ve onları teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yıl da eli boş dönmedi.

15 Temmuz’da TRT Arı Stüdyoları’nda gerçekleşen ödül töreninde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Damla Bolulu, Yeliz Şenyerli ve Abdüsselam Barlak dereceye giren adaylar arasındaydı. Radyo Yayıncılığı ve TV Yayıncılığı dallarında yarışmaya katılan öğrenciler yarışmaya hazırlanırken yaşadıkları ilginç olayları, durumları ve sıkıntıları anlattılar.

İlk yarışma, ilk ödül

Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 4.sınıf öğrencisi Abdüsselam Barlak (yönetmen) yarışmaya ekip arkadaşları Hüseyin Tutoğlu (ikinci yönetmen) ve Tunahan Koyuncu (ses, ışık, teknik yönetmen) ile birlikte hazırlandı. Aksaray Umut İstasyonu Belgeseli hazırlanırken amaçlarının; Fatih ilçesine bağlı Aksaray semtinin neden mülteciler ve insan kaçakçıları tarafından tercih edildiğini, bu insanların bu semte kadar olan serüvenlerini ve sonrasını anlatmayı amaçladıklarını söyleyen ekip üyeleri TV Yayıncılığı kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Yönetmen Barlak  “ Ekip olarak ve bireysel olarak daha önce birçok proje üretmemize rağmen herhangi bir yarışmaya, festivale katılmadık. Aksaray Umut İstasyonu Belgesel Film Projemiz ile ilk kez bir yarışmaya katılma kararı aldık. Katıldığımız bu ilk yarışmada birincilik ödülünü kazandık. Bu bizim ilk ödülümüz olduğundan yaşattığı gurur ve duygular bizim için her zaman farklı olacak.

“TRT gibi köklü bir kurumdan ödül almak beni çok gururlandırdı.”

Halkla İlişkiler Bölümü 2.sınıf öğrencisi Yeliz Şenyerli yarışmaya Marmara Radyosu koordinatör hocası Araştırma Görevlisi Yelda Ülker’in desteği ile katıldığını ifade etti. Hayatında ilk kez bir radyo programı hazırladığını belirten Şenyerli, bu süreçte çok heyecanlı olduğunu, programın Jingle’ını bizzat kendisinin hazırladığını söylerek sözlerini sürdürdü. Radyo Yayıncılığı dalında üçüncülük ödülünü kazanan aday “Yaptığım ilk radyo programında TRT gibi köklü bir kurumdan ödül almak beni oldukça gururlandırdı. İleride yapacağım iletişim çalışmaları için motivasyon kazandırdı. Çok değerli isimlerle yan yana olmaktan çok mutlu ve bir o kadar da heyecanlıydım”diye belirtti.

Üç Yapraklı Yonca, birincilik getirdi.

Radyo Yayıncılığı- Müzik Kategorisi’nde yarışmaya katılan bir diğer aday yine Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden Damla Bolulu. Bolulu henüz birinci sınıf öğrencisi olmasına rağmen hazırladığı program ile birincilik ödülünün sahibi oldu. Kazandığı bu büyük başarının ardında yatan süreci anlatan aday “ Yarışmaya hazırlanmak kolay olmayan bir süreçti. Buraya gönderilen programlar maksimum yirmi dakika olmalıydı. Aklınızdaki cümleleri, program akışını bu süreye sığdırmak gerçekten çok zordu. Programda çalmam gereken konser kayıtlarına ulaşabilmek için çok uğraştım, program boyunca anlattıklarımın kesinlikle desteklenebilir, doğruluğu kesin bilgiler olması gerekiyordu. Bunun için günlerce belgesel izledim.” dedi.

Ödülü aldıktan sonra ise hissettiği duyguların tarif edilemeyecek kadar yoğun olduğunu anlatan Bolulu “Yarışmaya hazırlanırken ne kadar geliştiğimi ve edindiğim tecrübeleri bu programa aktarabildiğimi fark ettim. Henüz birinci sınıfta olmama rağmen böylesine köklü bir kurumdan bu denli büyük bir ödül almak müthiş bir duygu ayrıca bu durum insanı daha da şevklendiriyor” diyerek sözlerini sürdürdü.

 

Haber: Gizem Yıldız

About The Author

Number of Entries : 133

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top