“Filmi kurgulayanın görevi öyküyü anlatmaktır” Reviewed by Momizat on . 34. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar, Algının Şekillendirdiği Kurgu etkinliği ile devam etti. Film editörü Çiçek Kahraman 34. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar, Algının Şekillendirdiği Kurgu etkinliği ile devam etti. Film editörü Çiçek Kahraman Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » “Filmi kurgulayanın görevi öyküyü anlatmaktır”

“Filmi kurgulayanın görevi öyküyü anlatmaktır”

34. İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar, Algının Şekillendirdiği Kurgu etkinliği ile devam etti.

Film editörü Çiçek Kahraman konuşmacı olarak katıldığı “Algının Şekillendirdiği Kurgu” master class etkinliği, Kahraman’ın ve seyircinin kurgu deneyimlerini paylaştığı interaktif bir formatta gerçekleşti. Çiçek Kahraman’ın kurguladığı filmlerden örnek sahneler gösterilerek, bu sahneler üzerine tartışmalar yürütüldü.

 

Kurgucunun ne iş yaptığından bahsederek konuşmasına başlayan Kahraman, bir kurgucu olarak kendisinin yönetmenin yarattığı dünyaya tamamen teslim olduğunu ve o sınırlar içerisinde çalıştığını belirtti. Yönetmenin taze bir bakış açısına ihtiyacı olduğunu ve bu anlamda kurgucunun metne farklı bir yaklaşım getirdiğini söyledi. Ayrıca kurgucunun filmin makro ve mikro ritmini oluşturduğunu vurgulayan Kahraman, “Makro ritmi belirlemek daha zor bir süreç. İki dakikalık bir görüntünün ritmini tayin etmekle, 90 dakikayı tayin etmek çok farklıdır.” dedi. Ayrıca filmi kurgulayan kişinin görevinin öyküyü anlatmak olduğunu, görsel efektler gibi diğer işlerin bu alana girmediğini sözlerine ekledi.

 

Kahraman, kurgusunu yaptığı Karnaval, Gölgesizler, Mavi Dalga, Yozgat Blues ve Uzak İhtimal filmlerinden sahneler izleterek, katılımcılarla bu sahneler üzerine söyleşi gerçekleştirdi.Etkinliğin sonunda kurgu alanında kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyelerde bulunan Çiçek Kahraman, ” Her türlü kültür ürününü tüketmenizi öneririm. Sadece film izlemek yerine sergi gezmek gibi diğer sanatsal etkinlere katılmak da faydalı olacaktır. Bununla birlikte bol bol üretmek gerekir. Ücretsiz kurgu programlarını kullanarak pratik yapmanızı tavsiye edebilirim.” dedi.

Katılımcıların sorularını yanıtlayan Çiçek Kahraman, herkese teşekkür ederek programı sonlandırdı.

Haber: Şeyma Filiz – Ayşegül Yücekök

Fotoğraf: Gizem Küçükmetin

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top