Facebook Bu Seneki F8 Konferansında 4 Önemli Çalışma Tanıttı Reviewed by Momizat on . Facebook, yıllık faaliyetlerini ve üzerinde çalışmaya devam ettikleri teknolojileri açıklamak için her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği F8 konferanslarının 2 Facebook, yıllık faaliyetlerini ve üzerinde çalışmaya devam ettikleri teknolojileri açıklamak için her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği F8 konferanslarının 2 Rating: 0
You Are Here: Home » TEKNOLOJİ » BİLİŞİM » Facebook Bu Seneki F8 Konferansında 4 Önemli Çalışma Tanıttı

Facebook Bu Seneki F8 Konferansında 4 Önemli Çalışma Tanıttı

Facebook Bu Seneki F8 Konferansında 4 Önemli Çalışma Tanıttı

Facebook, yıllık faaliyetlerini ve üzerinde çalışmaya devam ettikleri teknolojileri açıklamak için her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği F8 konferanslarının 2017 basamağını tamamladı.

Şirketin hala üzerinde çalıştığı 4 önemli teknoloji şöyle:

1. Arttırılmış Gerçeklik

Facebook bağımsız geliştiricileri, kapalı bir beta sürümünü tasarladığı yeni geliştirilmiş kamera efektleri oluşturma platformuna davet ediyor. Facebook uygulamasının kamerasında bulunan maske ve çerçeve gibi onlarca efektin sayıları yüzlerce olacak. Farklı kültürlerden farklı ögeleri geniş bir gelişmiş filtre kütüphanesinde kamera efekti olarak görmek mümkün olacak. Ayrıca sadece yüz filtreleri değil, sosyal ortamınızı gerçek dünyaya taşıyabileceğiniz farklı gerçeklik ögeleri de kameraya eklenecek. Geliştiriciler için AR Studio adı verilen bu tür deneyimler yaratmada yardımcı olacak bir yazılım başlatmayı planlayan firma bu konuda oldukça ciddi gözüküyor.

52d509dd93a038419649d896917076644e1a71cb

 

2. Facebook Spaces

Facebook, 2014 yılında 2 milyar dolarlık sanal gerçeklik şirketi Oculus VR’yi satın aldığından beri Zuckerberg, VR’ı sosyal etkileşimin geleceği olarak gördüğünü söyledi. Arkadaşlarla sanal gerçeklikte vakit geçirmeyi mümkün kılan bir uygulama olan Facebook Spaces ile firma, bu yöndeki ilk büyük açıklamasını yaptı. Salı günü beta sürümüne başlayan uygulama sayesinde kullanıcılar, dijital bir avatar oluşturup sanal gerçeklik ortamında arkadaşlarıyla sohbet edip etkileşime geçebiliyorlar. Facebook bunun için fotoğraflarınızı temel alan, özelleştirebileceğiniz bir avatar oluşturuyor.

 

facebook-spaces-social-vr-app-3-1021x580

3. Yeni Messenger özellikleri

Facebook, ana ekranına erişilebilir yeni bir keşif sekmesi ekleyerek botlarla farklı deneyimler sunma ve kaliteli vakit geçirme üzerine çalışmalar başlatmıştı. Messenger, kategorileri son zamanlarda kullanılan botları geliştirerek uygulamayı biraz daha mesajlaşma platformu tanımından çıkartıp, daha özel ve sınırlı sosyal alan haline getirme hedefini taşıyor. Aynı zamanda firma, Messenger için sohbet uzantıları da geliştiriyor. Örneğin, Messenger kullanıcıları Spotify’dan şarkılarını Messenger üzerinden istedikleri kişiye dinletebilecekler.

Farklı bir özellik olarak sanal asistan konusunu Facebook yine Messenger’da denemeye başladı. Uygulamaya yakın gelecekte yemek yemek istediğinizi söylediğinizde size sipariş vermeniz için yardımcı olacak.

4. Developer Circles

Facebook, yeni Developer Circles girişimi aracılığıyla platformunu yeni nesil uygulama yaratıcıları için cazip hale getirmeyi umuyor. Program, herhangi bir geliştiriciye ücretsiz olacak ve ortak bilgi paylaşımı için bir forum görevi görecektir. Yerel geliştiriciler, çevrimdışı etkinlikler düzenleyerek ve belirli bir bölge için bir Facebook Grubu yöneterek her bir çevreye liderlik edebilecek.

Kaynak: WebTekno

About The Author

Number of Entries : 80

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top