Enflasyon 9 Senenin En yüksek Seviyesine Ulaştı Reviewed by Momizat on . Türkiye'de Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 11,87'ye yükselerek Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkla Türkiye'de Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 11,87'ye yükselerek Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkla Rating: 0
You Are Here: Home » EKONOMİ » Enflasyon 9 Senenin En yüksek Seviyesine Ulaştı

Enflasyon 9 Senenin En yüksek Seviyesine Ulaştı

Enflasyon 9 Senenin En yüksek Seviyesine Ulaştı

Türkiye’de Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 11,87′ye yükselerek Ekim 2008′den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksindeki aylık artış da piyasa beklentileri dahilinde yüzde 1,31 oldu.

Enflasyon 2008′den Bu Yana En Yüksek Seviyede

(Yıllık enflasyon, %)
tüik

Ana harcama grupları bazında yıllık enflasyonun en yüksek olduğu kalemler sırasıyla alkollü içecekler/tütün, gıda ve ulaştırma oldu.

Ana Harcama Gruplarında Yıllık Fiyat Artışları

 

 tüik 2

Merkez Bankası, son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8′den yüzde 8,5′e yükseltmişti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ise Nisan ayında açıkladığı Dünya Ekonomik Görünüm raporunda Türkiye’deki ortalama enflasyonun 2017′de yüzde 10,1 olacağını öngörmüştü.

Merkez Bankası, işlenmemiş gıda, tütün, giyim ve geçici vergi indirimleri nedeniyle 2017 boyunca enflasyonun dalgalı bir seyir izleyeceğini söylüyor.

Kaynak:BBC TÜRKÇE

About The Author

Number of Entries : 76

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top