Ekmeğe zam yok Reviewed by Momizat on . Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2015’in ilk çeyreğinde ekmeğe zam gelmeyeceğinin müjdesini verdi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Baş Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2015’in ilk çeyreğinde ekmeğe zam gelmeyeceğinin müjdesini verdi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Baş Rating: 0
You Are Here: Home » EKONOMİ » Ekmeğe zam yok

Ekmeğe zam yok

Ekmeğe zam yok

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2015’in ilk çeyreğinde ekmeğe zam gelmeyeceğinin müjdesini verdi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “2015′in birinci çeyreğinde ekmek fiyatlarında artış gündemimizde yok” dedi. Balcı, Türkiye’de buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 13,8 azalarak 19 milyon tona gerilemesinin ekmek fiyatlarını nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Buğday fiyatlarının artması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Balcı, şöyle konuştu:

“Ekmeğin fiyatları 2 senelik zaman zarfında azami 1 lira. Dolayısıyla şu anda ekmekte bir fiyat artışı söz konusu değil. Doğrudur, buğday üretiminde belli bir düşüş söz konusu. Geçen sene de tüketimden daha fazla hasat vardı. Bu nedenle TMO’da belli bir stok var. Avrupa Birliği anlaşmasına göre, ithalatı zorunlu olan buğday söz konusu. Bütün bunları değerlendirirsek olumsuz bir durum olması durumunda gerekli önlemler alınacaktır. Ancak özellikle 2015 yılının birinci çeyreğinde ekmek fiyatlarında artış gündemimizde yok.”

Toprak Mahsülleri Ofisi tedbir almalı

Buğday fiyatlarının fırıncıların maliyetlerine ne kadar yansıyacağının önemine işaret eden Balcı, buğdayla ilgili Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) elindeki stoklarla ilgili tedbir alması gerektiğine dikkat çekti. Balcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da gerekli önemleri alacağına inandıklarını söyledi.

 

Haber: Efe Sezer

Kaynak: AA

About The Author

Number of Entries : 15

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top