EDEBİYAT İLE ÇİÇEK BİR ARAYA GELDİ Reviewed by Momizat on . Haber/Fotoğraf: Billur Türkay II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 4 kıta ve 16 ülkeden 52 şairin katılımıyla Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nd Haber/Fotoğraf: Billur Türkay II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 4 kıta ve 16 ülkeden 52 şairin katılımıyla Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nd Rating:
You Are Here: Home » Genel » EDEBİYAT İLE ÇİÇEK BİR ARAYA GELDİ

EDEBİYAT İLE ÇİÇEK BİR ARAYA GELDİ

Haber/Fotoğraf: Billur Türkay

II. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, 4 kıta ve 16 ülkeden 52 şairin katılımıyla Harbiye Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda başladı.

Adını İstanbul’un Sultanbeyli ilçesinde Aydos ormanında yetişen yeni bir çiğdem çeşidi olan istanbulensis’ten alan festival, edebiyat ve sanat dünyasından büyük ilgi gördü. Sultanbeyli Belediyesi’nin düzenlediği şiir festivalinin açılışına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Güney Afrika İstanbul Büyükelçisi Vika M. Khumalo, Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç katıldı. Açılış gecesinde birbirinden ünlü ses ustaları şiirlerini okudu . Gecenin sürprizi ise Bülent Ortaçgil ve Birsen Tezel konseri oldu. İkili, birbirinden güzel şarkılarıyla gala gecesini renklendirdi.

‘Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu’

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış konuşmasına “İstanbul şiirinin en değerli mısralarını yazan, İstanbul’a çok emek vermiş Sayın Başbakanımızın selamlarını getirdim” diyerek başladı. “Sultanbeyli’nin 20 yıl evvelki halini bilenler, bugün Sultanbeyli Belediyesi’nin 10. Yıl Marşı’nı kaleme almış Cemal Reşit Rey’in adını taşıyan bir salonda uluslararası bir şiir festivali düzenlemesi ne demek çok iyi bilirler diyen  Bağış; “Avrupa’daki her birey birkaç saatliğine İstanbul’a gelse müzakere sürecimize engel olan tüm önyargılar son bulur. İstanbul’a bu önyargıları kıracak etkinlikler kazandırmak bizlerin elinde. Napolyon’un, ‘Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu’ sözü bugün bizim AB sürecimizde önümüze engel koyanlara en güzel cevaptır. İstanbul’suz bir Avrupa fakir kalır” İfadelerini kullandı.

İstanbul’u bilmeyen aşkı ne anlar

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Bugün burada, “İstanbul’u bilmeyen aşkı ne anlar” diyen Yahya Kemalin selamıyla toplandık. Sultanbeyli’yi anlamlı kılan değerlerin başında Sarı Çiğdem olarak bilinen İstanbulensis çiçeği gelmektedir. Bu aziz şehir İstanbul’un ismini taşıyan çiçeğin, bu şiir festivaline çok yakıştığını geçen yıl ilk festivalimizde gördük”  ifadelerini kullandı.

Festival Düzenleme Komitesi Başkanı Özcan Ünlü  “Biz burada, bu akşam dünyanın ve ülkemizin ünlü şairleriyle gözlerimizi kapayıp şiirin dünyasına gireceğiz ve 4 gün boyunca festivalimizle bazen Küba’ya, Filistin’e, Mısır’a, İtalya’ya, Uruguay’a, bazen de Niğde’ye, Ordu’ya, Erzurum’a, Bursa’ya bağlanacağız tüm kalbimizle” diyerek sözlerine şöyle devam etti:” Söz ustalarını seçerken öncelikle daha önce İstanbul’a gelmemiş, İstanbul’un kültürünü görmemiş ustaları seçtik.”

07.03.2013

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top