Dünya’nın uydusu Ay böyle oluştu Reviewed by Momizat on .  Ay, Dünya'nın kendisi gibi yapıtaşlarına sahip daha küçük bir cisim ile çarpışması sonucu oluştu tezi  yaygınlaşmaya başladı. İsrail ve Fransa'dan bilim insanl  Ay, Dünya'nın kendisi gibi yapıtaşlarına sahip daha küçük bir cisim ile çarpışması sonucu oluştu tezi  yaygınlaşmaya başladı. İsrail ve Fransa'dan bilim insanl Rating: 0
You Are Here: Home » TEKNOLOJİ » Dünya’nın uydusu Ay böyle oluştu

Dünya’nın uydusu Ay böyle oluştu

Dünya’nın uydusu Ay böyle oluştu

 Ay, Dünya’nın kendisi gibi yapıtaşlarına sahip daha küçük bir cisim ile çarpışması sonucu oluştu tezi  yaygınlaşmaya başladı.

İsrail ve Fransa’dan bilim insanlarının katıldığı modelleme ve simülasyon çalışmasında, İç Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarındaki olası çarpışmalar simüle edildi. Yapılan çalışmaya göre ilk aşamalarda, “Ön Dünya” ile diğer müstakbel gezegenler arasında çok sert bir çarpışmalar dizisi yaşandı. Son çarpışmada ise, büyük çarpışma teorisinin aksine Dünya, kendisinin onda biri kadar bir cisimle “birbirine geçti” ve çarpmanın şiddetiyle etrafa saçılan kaya parçaları Ay’ı oluşturdu.

Ay bugünkü yapısını büyük ölçüde diğer cisimden almış olmalıydı ve şimdiye kadarki inanış bunun farklı bir tür gezegen olması gerektiği yönündeydi. Çalışmaya katılanlardan Dr. Hagai Perets, “Eğer çarpan cismin dünyadan daha farklı bir yapısı olsaydı, Ay’ın daha farklı bir yapısı olmalıydı. Ama öyle değil. Neredeyse tamamen aynılar. Bu, gerçekten çok güzel olan “Büyük Çarpışma Teorisi’ne en büyük meydan okumalardan biri” dedi.

Büyük Çarpışma Teorisi’nde, Ay’ın yaklaşık 4.5 milyar yıl önce Mars boyutlarındaki Theia gezegeniyle çarpışması sonucu oluştuğu düşüncesi öne çıkartılıyor.

Haber : Ekrem Güney

Kaynak: BBC

 

 

 

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top