Depremzedeler Geceyi Sera ve Çadırlarda Geçirdi Reviewed by Momizat on . Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından bazı aileler Türk Kızılayı’nın kurduğu çadırlarda, bazıları ise evlerinin yakınındaki seralarda gec Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından bazı aileler Türk Kızılayı’nın kurduğu çadırlarda, bazıları ise evlerinin yakınındaki seralarda gec Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Depremzedeler Geceyi Sera ve Çadırlarda Geçirdi

Depremzedeler Geceyi Sera ve Çadırlarda Geçirdi

Depremzedeler Geceyi Sera ve Çadırlarda Geçirdi

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde meydana gelen depremin ardından bazı aileler Türk Kızılayı’nın kurduğu çadırlarda, bazıları ise evlerinin yakınındaki seralarda geceyi geçirdi.

Samsat ilçesinde etkili olan 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD ve Türk Kızılayı başta olmak üzere yardım kuruluşları imkanlarını seferber ederek yaraları sarmaya başladı. Havanın kararmasıyla soğuk daha fazla hissedilmeye başlayınca bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla soğuktan korunmaya çalıştı.

Evlerine girmeye çekinen çoğu vatandaşın geceyi sokaklarda geçirdiği ilçede, bazı vatandaşlar sokağa soba kurdu, bazıları ise battaniye altında yeni güne uyandı. Depremin en fazla hasara yol açtığı Taşkuyu köyündeki bazı vatandaşlar da evlerinin yakınındaki seralara sığındı. Ağır hasar gören ya da yıkılan evlerinden uzaklaşmamak için seraların tabanına karton, kilim ve çeşitli malzemeler seren köylüler, burada sabahladı.

Geceyi serada geçiren 75 yaşındaki Zehra Atlı, depremin ardından yıkıntıya dönüşen evinin çevresinde dolaşarak anılarını yaşatmaya çalıştı. 35 yıllık evinin yıkılması nedeniyle hüzünlenen Atlı, gecenin karanlığında elindeki fenerle sık sık evinin çevresini gezdi.

Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem sırasında çok korktuklarını ve kendilerini zor dışarı attıklarını söyledi.

Olayın şokunu halen yaşadıklarını anlatan Atlı, “Depremde evimiz yıkıldı. Burası daha önce seraydı. Eskiden sera için yapmıştık. Dışarıda kalınca buraya geldik. Çocuklar soğukta kalmasınlar istedik.” dedi.

180′i aşkın artçı sarsıntı kaydedildi

Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Kahramanmaraş gibi civar illerden de hissedilen depremden sonra saat 14.16′da 4,2 ve 20,03′de ise 4,0 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi.

Kısa aralıklarla gerçekleşen sarsıntıların büyüklüğü 4 ile 1 arasında değişiklik gösterdi.

Son olarak saat 09.39′da 2,6 büyüklüğündeki artçı sarsıntıyla son 20 saatte merkez üssü Samsat olan 180′i aşkın artçı sarsıntı yaşandı.

Türk Kızılayı’ndan vatandaşlara çorba ikramı

Geceyi AFAD tarafından kurulan çadırlarda geçirme imkanı bulan vatandaşlara, Türk Kızılayı tarafından erken saatlerde çorba ikramı yapılırken, bölge halkı ise yağmur öncesi çadırları daha kullanışlı hale getirmek için hazırlık yaptı.

Evlerin büyük bölümünün kerpiç olduğu ve yıkılan Taşkuyu köyünde vatandaşlar, kendilerine destek veren yetkililere teşekkür etti.

Ailesiyle geceyi çadırda geçirmek zorunda kalan Salih Bozan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evinde çok fazla hasar oluşmadığını ancak korktukları için eve giremediklerini belirtti.

Gece de zaman zaman sarsıntıların yaşandığını anlatan Bozan, “Gece çadır ve yemek dağıttılar, sabah da çorba ikramı oldu. Çok zor bir gün geçirdik ama devletimizin yanımızda olması bizi rahatlattı. Umarım bir daha bunu yaşamayız.” dedi.

Hamza Dağ ise evlerinin kerpiçten yapıldığı bu nedenle de hasarın büyük olduğunu ifade ederek, ne yapacaklarını bilemediğini kaydetti.

Kaynak : AA

About The Author

Number of Entries : 32

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top