“BOTOBÜS” sefere başladı Reviewed by Momizat on . Küresel ısınmaya ve ısı tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla tasarlanan "BOTOBÜS", "87 Edirnekapı-Taksim" hattında sefere başladı. Üst kısmında oluşturulan yeşil Küresel ısınmaya ve ısı tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla tasarlanan "BOTOBÜS", "87 Edirnekapı-Taksim" hattında sefere başladı. Üst kısmında oluşturulan yeşil Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » “BOTOBÜS” sefere başladı

“BOTOBÜS” sefere başladı

“BOTOBÜS” sefere başladı

Küresel ısınmaya ve ısı tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla tasarlanan “BOTOBÜS”, “87 Edirnekapı-Taksim” hattında sefere başladı.

Üst kısmında oluşturulan yeşil alanla karbon emisyonunu azaltan ve gerçek bir bahçe atmosferinin oluşturulduğu “BOTOBÜS”, bugün Topkapı Garajından ilk seferini yapmak üzere hareket etti.
İETT Araç Bakım Onarım Daire Başkanlığı Çevre Mühendisi Fatmanur Yılmaz, daha fazla yeşil alan fikriyle tasarladıkları “BOTOBÜS”le ısı tasarrufuna ve küresel ısınmaya dikkat çekmek istediklerini söyledi.
Dört mevsim yaşayacak bitkilerin fotosenteziyle otobüsün karbon emisyonunu azalttığını sözlerine ekleyen Fatmanur Yılmaz, “Bahçemiz 4 mevsim otobüsün üzerinde yaşayacak. Bahçemizde ağırlık yapılması istenmediği için toprak kullanılmadı, hafif malzeme olması açısından ağaç kabuklarından oluşan torf ve perlit malzemeleri kullanıldı” şeklinde konuştu.
Bitkilerin, otobüsün depoladığı klima suyu kullanılarak otomasyon sistemiyle sulanacağını ve sıvı gübreyle gübreleme yapılacağını dile getiren Yılmaz, “BOTOBÜS”ün çatısının güneş ışınlarına direkt maruz kalmadığı için enerjiden tasarruf sağlanacağını, aynı zamanda klima performansının artacağını belirtti.
“BOTOBÜS”ü sefere başlatmadan deneme sürüşlerinin ve fren testlerinin yapıldığını anlatan Yılmaz, deneme sürüşlerinde yolcuların yaklaşımlarının şaşkın ama olumlu olduğunu ifade etti.
AA
Haber: Merve Bavra

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top