Aya Yorgi’de dilek günü Reviewed by Momizat on . Büyük Ada, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanları bir araya getirdi. Büyük Ada'da yer alan ve Hristiyanların iki haç noktasında Büyük Ada, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanları bir araya getirdi. Büyük Ada'da yer alan ve Hristiyanların iki haç noktasında Rating: 0
You Are Here: Home » Genel » Aya Yorgi’de dilek günü

Aya Yorgi’de dilek günü

Büyük Ada, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki Hristiyanları bir araya getirdi.

Büyük Ada’da yer alan ve Hristiyanların iki haç noktasından biri olarak kabul ettiği Aya Yorgi Kilisesi, 23 Nisan ve 24 Eylül tarihleri arasında ziyaretçi akınına uğruyor. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Aya Yorgi Kilisesi 24 Eylül’de dilek dilemek isteyen ziyaretçilerini ağırladı.

Geleneği sürdüren ziyaretçiler dilek dilemek amacıyla, aldıkları mumlar ve dileklerini temsil edecek çengelli iğnelerle kiliseye yürüdü. Aya Yorgi Kilisesi’ne ulaşmak için dik yokuşu çıkmayı göze alanlar, bu yıl da geleneği bozmayarak yürüyüşü çıplak ayakla gerçekleştirdiler. Vatandaşların bir kısmı kiliseye kadar ip çektiler.

Yılda iki kez gerçekleştirilen bu geleneğin çıkış noktasını ise doğduğundan beri Büyük Ada’da ikamet eden ve adada Dilekçi Baba olarak da bilinen Mehmet Ali Karakaş anlattı: “Burası mucizevi bir manastırdır. Aya Yorgi Kilisesi’nin bir diğer adı da Zil Sesi Manastırı’dır. Haçlı seferleri zamanında buraları yıkmışlar ve buradaki papazlar ikonaları, incileri toprağa gömmüşler. Bir gün Aya Yorgi bir çobanın rüyasına girmiş. Çobanın rüyasında Yorgi, çobana tepeye çıkmasını ve zil sesinin geldiği yeri kazmasını söylemiş. Çoban bu rüyayı birkaç kere görünce söylenenleri yerine getirmiş ve oradaki incileri, ikonayı bulmuş. Papazlar, gelenlere zil dağıtmalarından dolayı kiliseye aynı zamanda Zil Kilisesi de denilmiştir. “

23 Nisan’ın Aya Yorgi’nin isim günü, 24 Eylül’ün ise Meryem Ana’nın ölümünün 40. günü olması dolayısıyla yerli ve yabancı bir çok turistin kiliseyi ziyarete gelerek dilek dilediklerini söyleyen Dilekçi Baba, son yıllarda yabancılardan  çok Türk ziyaretçilerin buraya geldiklerini belirtti.

Haber: Merve Bavra
Fotoğraf: Merin Kızıl

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top