Avrupa Adalet Divanı İş Yerlerinde Başörtüsü Yasağına Onay Verdi Reviewed by Momizat on . Avrupa Birliği'nin en yüksek yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, birlik üyesi ülkelerde işverenlerin çalışanlarının, "görülebilir bir şekilde herhangi bir s Avrupa Birliği'nin en yüksek yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, birlik üyesi ülkelerde işverenlerin çalışanlarının, "görülebilir bir şekilde herhangi bir s Rating: 0
You Are Here: Home » DIŞ HABER » Avrupa Adalet Divanı İş Yerlerinde Başörtüsü Yasağına Onay Verdi

Avrupa Adalet Divanı İş Yerlerinde Başörtüsü Yasağına Onay Verdi

Avrupa Adalet Divanı İş Yerlerinde Başörtüsü Yasağına Onay Verdi

Avrupa Birliği’nin en yüksek yargı organı olan Avrupa Adalet Divanı, birlik üyesi ülkelerde işverenlerin çalışanlarının, “görülebilir bir şekilde herhangi bir siyasi, felsefi ya da dini simge taşımalarını” yasaklayabileceğine hükmetti.

Lüksemburg merkezli mahkemenin kararı başörtüsünü de kapsıyor.

Ancak mahkeme yasağın tüm çalışanların “tarafsız bir şekilde giyinmesini” gerektirecek şirket içi kurallara dayanması gerektiğini vurguladı.

Böyle bir yasağın bir müşterinin talebi üzerine getirilemeyeceği de kararda yer aldı.

Avrupa Adalet Divanı’nın bu kararı, Belçika ve Fransa’da iki çalışanın başörtülerini çıkarmayı reddettikleri için işten atılmaları nedeniyle dava açmaları üzerine aldığı belirtiliyor.

Mahkemenin bu konuda ilk kararı

Mahkemenin kararında yer alan bilgilere göre, Belçika’da özel bir şirkette resepsiyon görevlisi olarak çalışan Samira Achbita, işe girdikten üç yıl sonra başörtüsü takmaya karar verince, şirketin “tüm siyasi, felsefi ve dini sembolleri yasaklaması” nedeniyle işten çıkarılmış, ardından Belçika makamlarına dava açmıştı.

Asma Bougnaoui de Fransa’da stajyer olarak girdiği bir şirkette daha sonra işe alınmış, bir müşterinin şikayeti üzerinde “tarafsızlık ilkesince” başörtüsünü çıkarması istenmişti. Bougnaoui başörtüsünü çıkarmayı reddetmesi üzerine işten çıkarılmış, bunun üzerine dava açmıştı.

Mahkeme daha önce iş yerinde başörtüsü takılmasına ilişkin bir karar almamıştı.

Kaynak: BBC TÜRKÇE

About The Author

Number of Entries : 76

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top