34. İstanbul Film Festivali’nin yarışmaları ve kapanış töreni iptal oldu Reviewed by Momizat on . 34. İstanbul Film Festivali basın toplantısı düzenleyerek festival ile ilgili gelişmeleri aktardı.  İstanbul Film Festivali kapsamındaki Bakur adlı filmin göste 34. İstanbul Film Festivali basın toplantısı düzenleyerek festival ile ilgili gelişmeleri aktardı.  İstanbul Film Festivali kapsamındaki Bakur adlı filmin göste Rating: 0
You Are Here: Home » KÜLTÜR-SANAT » 34. İstanbul Film Festivali’nin yarışmaları ve kapanış töreni iptal oldu

34. İstanbul Film Festivali’nin yarışmaları ve kapanış töreni iptal oldu

34. İstanbul Film Festivali’nin yarışmaları ve kapanış töreni iptal oldu

34. İstanbul Film Festivali basın toplantısı düzenleyerek festival ile ilgili gelişmeleri aktardı. 

İstanbul Film Festivali kapsamındaki Bakur adlı filmin gösterimini, Kültür Bakanlığı’nın yazısı üzerine ‘tescil belgesi olmadığı’ gerekçesiyle iptal eden İKSV, festival kapsamındaki birçok filmin de yarışmadan çekilmesi üzerine 13 Nisan günü Martı İstanbul Otel’de basın toplantısı düzenledi. Gerçekleşen basın toplantısına, İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan’ın yanı sıra festivalin jüri üyeleri de katıldı.

Toplantıda, 12 Nisan günü gerçekleşen gösterim iptali ve festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Uluslararası Yarışma, İnsan Hakları Yarışması, Yarışma Dışı ve Yeni Türkiye Sineması bölümlerinde gösterilen filmlerinin büyük çoğunluğu filmlerini göstermeme kararı aldı. Ayrıca gerçekleşmesi planlanan Ulusal ve Uluslararası Altın Lale ve Ulusal Belgesel Yarışmaları ile festivalin kapanış töreninin iptal edildiği açıklandı. İstanbul Film Festival, festivalde  filmlerini göstermeme kararı alan film ekiplerini de gösterim saatlerinde sinema salonlarına gelerek, kendilerine ait olan bu süreyi bir tartışma alanına çevirmeye davet etti.

“Bakur filmine uygulanan sürecin tamamen siyasi olduğunu düşünüyorum”

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz da basın toplantısında açıklama yapan isimlerden oldu. Bakur filmine uygulanan sürecin tamamen siyasi olduğuna dikkat çeken Demirkubuz, filmin yasaklanmasına çok önceden karar verildiğini ve bu kararın geçen hafta öldürülen katırlarla ilgisi olduğunu düşündüğünü de ekledi. Demirkubuz, “Sansürün olduğu yerde sanat olmaz diyorlar, yanlış. Tarih bunun tersini kanıtlayacak örneklerle dolu. Bu dönemde zekası sinema yapmaya yetmeyen, sinema da yapmasın,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

14 Nisan Salı günü saat 15.30′da Atlas Sineması’nda sektördeki meslek birliklerinin ortak yapacağı bir basın toplantısı da gerçekleştirilecek.

Haber: Vezire Pişkin

Fotoğraf: Yeter Şeko

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top