34. İstanbul Film Festivali başladı Reviewed by Momizat on . Bu yıl 34. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali görkemli bir açılış töreni ile başladı. Sunuculuğunu Cem Devran’ın üstlendiği Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre Bu yıl 34. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali görkemli bir açılış töreni ile başladı. Sunuculuğunu Cem Devran’ın üstlendiği Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre Rating: 0
You Are Here: Home » TEKNOLOJİ » BİLİŞİM » 34. İstanbul Film Festivali başladı

34. İstanbul Film Festivali başladı

Bu yıl 34. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali görkemli bir açılış töreni ile başladı.

Sunuculuğunu Cem Devran’ın üstlendiği Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen açılış töreni öncesinde Nefise Karatay ve Anıl Kurtuldu, kırmızı halıda ünlü isimlerle röportajlar gerçekleştirdi.

Törende festivalin yarışmaları ve jüri üyeleri tanıtıldı. 34. İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Uluslararası ve Ulusal Yarışma, FACE Sinemada İnsan Hakları, Seyfi Teoman En İyi İlk Film ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Ulusal Belgesel Yarışması olmak üzere beş farklı kategoride tam 49 film yarışacak.

İstanbul Film Festivali Açılış Töreni, bu yıl sinema ve kültür-sanat dünyasındaki kayıpların anıldığı bölümle devam etti. Türkiye’nin ilk kültür bakanı, İKSV Mütevelli Kurulu Başkanı Talat Halman ile dünya edebiyatının da en önemli yazarlarından biri olan Yaşar Kemal de anılan isimler arasındaydı.

Sinema Onur Ödülleri

İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri”, Türkiye sinemasına yıllar boyu emek vermiş beş değerli isime verildi.

Festivalin ilk Onur Ödülü, filme çekilmiş 395 senaryosuyla Guinness Rekorlar Kitabına girmiş bir rekortmen, kaleme aldığı 60′tan fazla fotoroman, 500 bölümden fazla dizi senaryosu, yönettiği 40′a yakın filmle Türkiye’nin en üretken sinemacılarından; 60 yıllık kariyerinde Ah Güzel İstanbul, Hep O Şarkı, Dila Hanım, Vesikalı Yarim gibi unutulmaz yapıtları izleyiciyle buluşturan Safa Önal‘a verildi. Önal ödülünü oyuncu Türkan Şoray’dan aldı.
Safa Önal ödülü alırken, “62 yıllık emeğime rağmen işsiz olarak görünüyorum. Her gün filmlerim günde 5-6 kez yayınlanırken telif alamıyorum. 12 yıllık hukuki mücadelem devam ediyor, sonunda ben kazanacağım” dedi. Önal’ın bu sözleri salonda büyük yankı uyandırdı. Konuklar Safa Önal’ı ayakta alkışladı.

34. İstanbul Film Festivali kapsamında ikinci onur ödülü, Cahit Berkay’a takdim edildi. Ödülü müzisyen Şebnem Ferah verdi. Cahit Berkay ayrıca konuklara bir de sürpriz yaparak filmlerinin müziklerinden bir seçki sundu.

Festivalin üçüncü onur ödülü yönetmen, yapımcı, Yılmaz Atadeniz’e Çağan Irmak tarafından verilirken dördüncü onur ödülü, Hale Soygazi tarafından Süleyman Turan’a verildi. Son onur ödülü ise, Türk sinemasının önemli kadın oyuncularından Nebahat Çehre’ye Selçuk Yöntem tarafından takdim edildi.

Açılış töreninin ardından 34. İstanbul Film Festivali, Ernesto Daranas Serrano’nun yönettiği Conducta / Behavior / Hal ve Gidiş filminin gösterimiyle başladı.

Haber\Fotoğraf: İrem Demirkaya-Hatice Özbey

 

 

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top