32. İstanbul Film Festivali başlıyor Reviewed by Momizat on . İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye'nin en önemli sinema etkinliklerinden biri olan İstanbul Film Festivali 30 Mart'ta başlıyor. Martı İst İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye'nin en önemli sinema etkinliklerinden biri olan İstanbul Film Festivali 30 Mart'ta başlıyor. Martı İst Rating:
You Are Here: Home » KÜLTÜR-SANAT » SİNEMA » 32. İstanbul Film Festivali başlıyor

32. İstanbul Film Festivali başlıyor

32. İstanbul Film Festivali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye’nin en önemli sinema etkinliklerinden biri olan İstanbul Film Festivali 30 Mart’ta başlıyor.

Martı İstanbul Hotel’de düzenlenen basın toplantısında, festivalin bu yılki programı ve etkinlik takvimi açıklandı.

Festivalde bu sene 200′ü aşkın film sinemaseverlerle buluşturulacak. Filmlerin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleri de düzenlenecek. Gösterilecek filmler arasında usta yönetmenlerin başyapıtları, Sundance ve Berlin Film Festivali’nde prömiyeri yapılan filmler yer alacak. Festival dahilinde Altın Lale yarışması gerçekleştirilecek. Yarışma dışı kategorilerde belgeseller ve çocuk filmleri gibi farklı kategorilerde filmler izleyici karşısına çıkacak.

Festival’de bir ilk: “Kadın Hikayeleri”

Programa bu sene “Kadın Hikâyeleri” başlıklı yeni bir bölüm ekleniyor.  Ernest Hemingway’ın torunu Dree Hemingway’ın rol aldığı “Starlet/ Genç Yıldız”, Sally Potter’in yönettiği “Ginger and Rosa/ Ginger ve Rosa” ve Cannes’dan ödülle dönen “Our Children/ Çocuklarım” bu bölümde gösterilecek olan filmlerden yalnızca birkaçı.

600full-ginger-rosa-screenshot

Programda ayrıca uzun bir aranın ardından yeniden canlandırılan “Edebiyattan Beyazperdeye”, “Ben-Kentli Vatandaş Değil Miyim?” ve “Gerçek Mucizedir: Carlos Reygadas” gibi özel bölümlere de yer verilecek.

Ayşe Şasa’ya Onur Ödülü

Film festivali’nin Onur Ödülleri bu yıl altı önemli isme verilecek. Türk Sineması’nın emektar oyuncusu Lale Belkıs, görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, oyuncu Ahmet Mekin ve senarist Ayşe Şasa’ya festivalin Sinema Onur Ödülü takdim edilecek. Ayşe Sasa’nın senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı, başrollerinde Sadri Alışık ve Ayla Algan’ın oynadığı 1966 tarihli “Ah Güzel İstanbul” filmi de festival programında gösterilecek.

dsada

Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta yönetmen Costa Gavras’a

“Missing/ Kayıp”, “Z” ve “Eden is West/ Cennet Batıda” gibi filmlerinin ünlü yönetmeni Costa-Gavras’a ödülü, “Akbank Galaları” kapsamındaki filmi “Capital/ Kapital”in 7 Nisan Pazar günü Atlas sinemasında saat 13.30’da gerçekleştirilecek gösteriminden önce verilecek.

Yönetmen, aynı gün 16.00’da Akbank Sanat’ta Alin Taşçıyan moderatörlüğünde bir de sinema dersi verecek.

[do action="haber-yazari"]Nihal Kenç[/do]

 

About The Author

Number of Entries : 4923

Leave a Comment

Marmara Medya Merkezi; AA, İHA ve Reuters ile haber paylaşımı konusunda işbirliği içerisindedir. Yayınlanan haber ve görseller izinsiz kullanılamaz.

Scroll to top